Можливості для письменників, перекладачів і журналістів у вересні

Український ПЕН традиційно склав добірку для письменників, перекладачів і журналістів, з якої можна дізнатися про ґранти, конкурси, стипендії та резиденції у різних країнах світу.
ҐРАНТИ
The Nordic Literature Export Organisations Launch New Initiative
Культурні організації з Данії, Швеції, Ісландії, Норвегії та Фарерських островів у зв’язку з пандемією коронавірусу домовились про оновлення програм з підтримки перекладів та готові надати гарантію у розмірі 50 відсотків витрат на переклад усіх затверджених заявок.
Інформація про програми на сайтах організацій:
?? Danish Arts Foundation (Statens Kunstfond): www.kunst.dk/english
?? FarLit: www.farlit.fo
?? FILI-Finnish Literature Exchange: www.finlit.fi/fili
?? Miðstöð íslenskra bókmennta - Icelandic Literature Center: www.islit.is/en
?? NORLA - Norwegian Literature Abroad: www.norla.no
?? Swedish Literature Exchange (Kulturrådet): www.swedishliterature.se
Програма книжкових перекладів Посольства США
Посольство США в Києві оголошує Програму книжкових перекладів на 2020 рік. Залежно від наявності коштів, Посольство США надаватиме малі ґранти українським видавництвам, які матимуть намір перекласти американські книжки українською мовою. Програму спрямовано на подальші зусилля України, що реалізуються шляхом книжкових перекладів і публікацій, у сфері економічних, соціальних та освітніх реформ. Пропозиції розглядатимуться протягом фінансового року в міру надходження. Аплікаційні матеріали має бути вислано електронною поштою на адресу: KyivPDBookTranslations@state.gov.
Програма малих ґрантів публічної дипломатії – "Культура та програми для молоді"
Посольство США в Україні оголошує Програму малих ґрантів публічної дипломатії на 2019-2020 роки для підтримки проєктів у сфері культури та програм для молоді. Посольство надаватиме ґранти громадським/неурядовим неприбутковим організаціям, зареєстрованим в Україні або США. Проєкт має бути призначений для української аудиторії, а всі передбачені ним заходи відбуватися в Україні та містити американський компонент. Всі проєкти повинні знайомити українців з американською культурою або підкреслювати американсько–українську співпрацю у вибраній тематичній сфері. Участь американських митців або експертів активно заохочується. Теми конкурсу: проєкти в царинах музики, танцю, театру, літератури, кіно, фотографії та відео, але не обмежуються ними. Заявки приймаються на постійній основі.
Ґрант для вчених від Getty Foundation
Завданням ґрантових програм американського фонду Getty Foundation є підтримувати дослідників, які здійснюють важливі й революційні дослідження у своїй галузі. Перебуваючи на резиденції, вчені беруть участь в інтелектуальному житті Ґетті, використовуючи дослідні колекції в Центрі Ґетті і Ґетті Віллі. Подаватися можуть дослідники всіх національностей, які працюють в галузі мистецтва, гуманітарних або соціальних наук. Існують 3 типи програм із різною тривалістю й обсягом фінансування: від трьох місяців до дев’яти. Відбір відбувається на конкурсній основі: оцінюють значущість поданого проєкту, CV вченого і приклади робіт. Дедлайн подачі: 1 жовтня 2020 року.
Тревел–ґранти для митців фонду "Відкрий Україну"
Фонд "Відкрий Україну" надає мініґранти на подорожні витрати для українських митців задля обміну мистецьким досвідом на міжнародному рівні та покращення взаємодії українських й іноземних митців. Ці ґранти надають українським митцям можливість представити свої здобутки усьому світові.
Максимальна сума ґранту на особу до 10 000 грн. Програма надає підтримку на презентаційні подорожі, які включають подорожі митців на запрошення іноземних організацій для представлення своїх творів сучасного мистецтва на міжнародних конкурсах та фестивалях; участь у резиденціях та культурних акціях, які передбачають створення та подальшу презентацію культурного продукту. Умови подання: аплікант має надати заповнену аплікаційну форму, запрошення сторони організатора заходу, професійне резюме та портфоліо робіт. Благодійна програма діє протягом усього року. Аплікант повинен зробити подання до Фонду до 20 числа попереднього місяця. Контактна особа – Анжеліка Павлюк, am@openukraine.org.
Культура в часи кризи: інституційна підтримка (додатковий конкурс)
Програма сприятиме стабільному розвитку культурних та креативних індустрій в часи пандемії та підвищенню конкурентоспроможності малого та середнього бізнесу культурної галузі. В рамках ґранту заявники можуть запланувати витрати на операційну та основну діяльність організації на період з вересня по грудень 2020 року в межах визначених Фондом статей кошторису. Також, ґрант покриває суми кредиторської заборгованості, що виникла з 12 березня 2020 року у період дії обмежувальних заходів, пов’язаних з поширенням коронавірусної хвороби для сплати фінансових зобов’язань відповідно до визначених Фондом статей кошторису. На підтримку в рамках додаткового конкурсу можуть подаватися благодійні організації та професійні спілки. Подача проектної заявки на конкурс триває до 21 вересня (до 18.00 за київським часом).
СТИПЕНДІЇ
Стипендії від Центру вчених і письменників імені Дороті і Льюїса Б. Куллмена
Центр вчених і письменників імені Дороті і Льюїса Б. Куллмена – це міжнародна програма стипендій для людей, які у своїй науковій діяльності потребують доступу до ресурсів будівлі Стівена А. Шварцмана. Подаватися можуть вчені, художники і письменники (романісти, драматурги, поети). Центр надає 15 стипендій на рік на термін 9 місяців, з вересня по травень. Окрім праці над власними роботами, стипендіати зобов’язуються ділитися ідеями у Центрі та брати участь у публічних форумах у бібліотеці. Дедлайн подачі: 25 вересня.
Програма підтримки демократії Reagan-Fascell
Програма підтримки демократії Reagan-Fascell – це міжнародна програма обміну, яка фінансується з федерального бюджету та надає можливість активістам, журналістам, лідерам громадянського суспільства і вченим з усього світу провести п'ять місяців у резиденції Національного фонду на підтримку демократії, у Вашингтоні, округ Колумбія, з метою проведення незалежних досліджень демократії в певній країні чи регіоні.
Програма пропонує п'ятимісячні стипендії практикуючим спеціалістам для вдосконалення стратегій та методів побудови демократії за кордоном і п'ятимісячні стипендії вченим для проведення оригінальних досліджень. Під час перебування у резиденції стипендіати також обмінюються досвідом з колегами, проводять різноманітні дослідження та налагоджують професійні відносини в рамках глобальної мережі захисників демократії тощо. Дедлайн подачі заявок: 15 жовтня.
Стипендія на реалізацію проєктів у Польщі Gaude Polonia
Міністерство культури та національної спадщини Польщі надасть стипендії культурним діячам із країн Східної та Центральної Європи, зокрема – України і Білорусі. Подаватися можуть ті працівники культури, які представляють сфери кіно, фотографії, збереження пам'ятників, літератури / перекладу, музики, образотворчого мистецтва, театру та кінокритики. Діє обмеження у віці: стипендіатами можуть стати особи, які ще не досягли 40 років (в окремих випадках – 45). Стипендія триває шість місяців і передбачає 3500 злотих на місяць. Дедлайн подачі: 16 жовтня 2020 року.
Fulbright Research and Development Program
У конкурсі можуть брати участь особи віком до 40 років з дворічним професійним досвідом: викладачі; аспіранти та дослідники, які ще не мають наукового ступеня; кандидати наук; адміністратори вищих навчальних закладів; співробітники науково-дослідних установ; журналісти; фахівці з бібліотечної, музейної та архівної справи; спеціалісти у сфері управління культурою; працівники громадських організацій (НДО). До участі у конкурсі приймаються лише індивідуальні проєкти – дослідницькі та такі, що спрямовані на розробку та запровадження нових навчальних курсів, оновлення навчальних матеріалів, вивчення та оволодіння передовими методами навчання та викладання. Термін подання документів – 1 листопада щороку.
КОНКУРСИ
Третій Конкурс "Кримський інжир" / "Qırım inciri"
Триває прийом заявок на конкурс для поетів, прозаїків та перекладачів "Кримський інжир". Можна подавати твори, досі не опубліковані у жодних виданнях (зокрема інтернет-виданнях, окрім соцмереж). Вони не мають публікуватися до оголошення результатів конкурсу. Від одного автора приймаються: проза – не більше двох окремих завершених творів; поезія – одне подання: від одного вірша до добірки з п’яти віршів максимум. Переможці конкурсу будуть відзначені грошовою винагородою розміром в 5000 грн. Найкращі твори будуть опубліковані в антології "Кримський інжир" / "Qırım inciri". Тексти оцінюватиме журі у складі українських і кримськотатарських письменників, літературознавців, журналістів, громадських діячів. Прийом робіт триватиме до 31 жовтня 2020 року.
Humanities, Arts and Society: відбір текстів до другого випуску
Інтердисциплінарний журнал "HAS" (Humanities, Arts and Society) оголосив про відбір текстів до другого випуску із фокус-темою "Між тривогою і надією". За словами редакторів, саме ці два психологічні стани чудово описують теперішній дух часу. Організатори закликають учасників ділитися своїми відповідями викликам часу та пропонувати яскраві рішення актуальних проблем. Мови текстів – англійська або французька. Об’єм однієї публікації – до 3 тис. слів. Дедлайн: 20 вересня 2020 року. Проєкт відбувається за ініціативи UNESCO.
Конкурс "Книжка майбутнього" – 2020 від Book Space
Мета конкурсу – стимулювати використання інноваційних підходів і технологій у сучасній українській літературі та книговиданні. Конкурс відбудеться у чотирьох номінаціях: "Експеримент у цифрі", "Експеримент у папері", "Папір і нові технології" та "Спеціальний вибір журі". До змагання в номінації "Експеримент у цифрі" запрошуються інноваційні книжкові проєкти в електронному форматі: інтерактивні електронні книги, веб-проєкти тощо. Переможець номінації "Спеціальний вибір журі" отримає грошову винагороду розміром 50 тисяч гривень у формі цільової допомоги на реалізацію наступного інноваційного проєкту. Дедлайн: 30 вересня.
Конкурс рецензій "Читання Молодого Міста"
"Львів – місто літератури ЮНЕСКО" запрошує молодих літкритиків та літературознавців взяти участь у Конкурсі рецензій "Читання Молодого Міста". За умовами конкурсу треба надіслати рецензію на будь-яку книгу з довгого списку Премії Львова – Міста літератури ЮНЕСКО-2020. Найкращі роботи будуть опубліковані в тематичному виданні "Читання Молодого Міста". До участі приймаються лише оригінальні рецензії, створені спеціально під конкурс, або ж ніде не опубліковані раніше. Прийом заявок триває до 4 жовтня за адресою young.city.readings@gmail.com з вказаною темою листа "Рецензія".
Конкурс оповідань "Open World"-2020
Метою конкурсу є популяризація української культури через художню літературу. Кожні два роки буде опублікована збірка творів переможців. На конкурс приймаються прозові твори українською мовою, які раніше не оприлюднювалися. До участі не допускаються оповідання, опубліковані в інтернеті, на папері, у вигляді аудіокниги тощо. Максимальна кількість слів конкурсного твору – 3000, мінімальна – 1500. Оповідання, які не відповідають встановленому ліміту слів, до конкурсу не допускаються. Тема творів: вільна. Твори повинні відповідати жанровим характеристикам, властивим оповіданню. Оповідання приймаються у електронному вигляді на скриньку openworldkonkurs@gmail.com. Кінцевий термін подання матеріалів: 1 листопада 2020 року.
IV Міжрегіональний літературний конкурс "Кальміюс"
Міжрегіональний літературний конкурс "Кальміюс" запрошує до участі в конкурсі поетів, прозаїків, публіцистів і драматургів з Донецької, Луганської, Харківської, Запорізької та Дніпровської областей, а також внутрішньо переміщених осіб з Донецької та Луганської областей віком від 17 років. Учасники можуть подавати заявки на участь у конкурсі за такими номінаціями: "Поезія для дорослих", "Проза для дорослих", "Поезія та проза" для дітей і підлітків; "Драматургія" для дітей і дорослих, "Публіцистика". Обсяг текстів у номінаціях "Поезія для дорослих", "Проза для дорослих: "Проза" – від 50 сторінок, "Поезія" – 10 поезій. На конкурс повинні подаватися тільки оригінальні твори, які раніше не друкувалися. Роботи приймаються з 5 липня до 4 жовтня 2020 року.
Центр культурного менеджменту оголосив два конкурси для митців та журналістів
В рамках проєкту "Культура законності", що впроваджується Центром культурного менеджменту за фінансування Посольства Королівства Нідерландів, оголошуються конкурси, що висвітлюють суспільну цінність верховенства права, доброчесності, антикорупційної поведінки, культури законності.
1.Конкурс мистецьких проєктів. У межах конкурсу має відбутися щонайменше один публічний захід з представленням мистецького продукту, створеного в рамках проєкту. За умов карантину заходи можуть відбуватися онлайн з використанням інтернет-платформ для відеоконференцій (Zoom, WebEx, інші). Буде підтримано щонайменше 7 проєктів з максимальним бюджетом до 30 000 гривень. Загальний бюджет конкурсу – 210 000 гривень.
2.Програма національних обмінів. Підтримуються міжрегіональні візити/ініціативи, онлайн-зустрічі та конференції, що сприяють формуванню культури законності та доброчесності як важливої складової вільного від корупції суспільства. Візити, чи зустрічі онлайн, повинні відбуватись не раніше ніж за 3 тижні, і не пізніше ніж за 2 місяці від дати подання заявок. Кожен пропонований проєкт повинен передбачати проведення принаймні одного публічного/відкритого заходу, в якому візьмуть участь щонайменше 20 осіб. Якщо це онлайн-проєкти, то таких зустрічей має бути не менше п’яти. Публічні заходи, чи зустрічі онлайн, мають бути належним чином підготовлені та анонсовані. В рамках Програми буде підтримано щонайменше 20 проєктів з максимальним бюджетом до 15 000 гривень. Загальний бюджет Програми – 300 000 гривень. Заявки приймаються на постійній основі до вичерпання ґрантового фонду Програми.
Прийом творів на Конкурс видавництва "Смолоскип"
З 1993 року видавництво "Смолоскип" проводить конкурс для українських літераторів. Вік учасників: від 18 до 35 (поезія) та 40 (проза) років. На конкурс приймаються написані українською мовою, раніше не публіковані поетичні, прозові, драматичні твори, а також художні твори для дітей. Обсяг поетичної збірки – не менше 50 сторінок, обсяг прози – не менше 100 сторінок. Твори мають надійти на розгляд журі до 31 грудня кожного року. Рукописи слід надсилати на конкурс в одному примірнику. Рукопис надсилають лише у роздрукованому вигляді на адресу: Київ 04071, вул. Межигірська, 21.
"Запалення": Open Call для текстів та візуальних есеїв
Your Art запрошує всіх охочих долучитись до творчої рефлексії на нинішню пандемію COVID-19. "Запалення" – це open call для текстів та візуальних есеїв. Частина матеріалів виходитиме онлайн протягом року. Інші увійдуть до тематичного збірника, що вийде друком весною 2021 року. Тексти: есеї та статті – філософські, поетичні, публіцистичні, спекулятивні. Візуальні матеріали: малюнки, фотографії, візуальні есеї, графіка. Гонорар варіюватиметься від 2000 до 5000 гривень. Текст може бути 8000 знаків або менше. Фото можуть бути вертикальні чи горизонтальні, але не менше 300 dpi у форматі А5. Надсилайте тексти та візуальні матеріали до 11 жовтня на поштову скриньку zapalennia@supportyourart.com.
ПРЕМІЇ
Конкурс на здобуття Премії імені Юрія Шевельова 2020
Український осередок Міжнародного ПЕН-клубу оголошує конкурс на здобуття Премії імені Юрія Шевельова з есеїстики за 2020 рік. За умовами Премії, запропонувати кандидатів можуть українські та іноземні культурні інституції, видавництва, наукові центри, творчі обʼєднання і приватні особи. До розгляду приймаються художні або наукові есеї українських авторів (нон-фікшн), опубліковані в паперовому вигляді (книжка, збірка) протягом 2020 року. Звертаємо увагу, що кожен твір може брати участь у конкурсі на здобуття Премії лише один раз. Лауреат Премії нагороджується статуеткою Бронзового Ангела, а також грошовою премію та дипломом лауреата. Номінанти отримують дипломи номінантів та добірку книжок видавництва "Дух і Літера". Кінцевий термін подання заявок – 15 жовтня.
РЕЗИДЕНЦІЇ
*просимо зважати на умови карантину
&
Фото: Sebastien Burel
&
Творча резиденція в Сієні (Італія)
Резиденція у місті Сієна запрошує митців та письменників усіх напрямків, зокрема виробників відео 2-D та 3-D, поетів, авторів художньої і науково–популярної літератури та документалістики. Резиденція передбачає проживання митців та авторів у Сієні протягом місяця, безперешкодно працюючи над своїми незалежними проєктами. Учасник отримує приватну студію від Сієнського інституту мистецтв (Siena Art Institute) в історичній частині Сієни (Тоскана, Італія) – на один місяць; квартиру з однією спальною кімнатою (з двомісним ліжком) у центрі Сієни на один місяць (безплатно). Заявку можна подати за посиланням до 30 вересня.
&
Фото: Marcin Czerniawski
&
Творча резиденція в Кассі (Франція)
Фундація Камарґо (The Camargo Foundation) запрошує на резиденцію науковців, мислителів, митців (усі дисципліни), а також перекладачів з усіх країн, всіх національностей.
Періоди відвідування: осінь-2021 та весна-2022. Резидентам виплачується стипендія у розмірі 250 доларів США на тиждень, а також покриваються транспортні витрати. Окремо програмою підтримуються сімейні візити. Дедлайн прийому заявок: 1 жовтня.
&
Фото: Alex Vasey
&
Резиденція для літераторів і художників фундації Thalie в Брюсселі (Бельгія)
Резиденція бельгійської фундації Thalie – для літераторів і художників, що працюють з перформативним і візуальним мистецтвом. Протягом місяця учасники житимуть й працюватимуть над проєктом у Брюсселі. А наприкінці перебування представлять його місцевій мистецькій спільноті. Тривалість резиденції – один місяць у період з лютого по червень 2021 року.
Фундація надає учасникам житло та спільний простір для роботи, покриття витрат на подорож туди й назад, 900 євро на кишенькові витрати та доступ до бібліотеки та інших приміщень/інфраструктури Fondation Thalie. Запрошуються митці та письменники, що мають досвід участі у виставках чи опубліковані твори. Немає жодних обмежень за віком та національностю. Щоб взяти участь, потрібно заповнити аплікаційну форму. Дедлайн: 15 жовтня.
Резиденція "Дім Автора" на острові Закінтос (Греція)
"Дім Автора" в Греції – місце, що надихає на творчу роботу та відпочинок митців: художників, письменників, перекладачів. На острові Занте (Закінтос) в Іонічному морі автор знайде будинок на пагорбі, з якого відкривається чарівна панорама на оливкові гаї та море. І зможе зосередити сили на творчості.
"Дім Автора" запрошує митців, які працюють над літературними та художніми творами у різних формах. Мета перебування у резиденції – робота над проєктом. Строк перебування – від 2 до 8 тижнів. Заявки приймаються протягом усього року.
Творчо-дослідницька резиденція в Уяздовському замку (Польща)
Центр сучасного мистецтва при Уяздовському замку (Ujazdowski Castle Centre for Contemporary Art) закликає митців, активістів, науковців, організаторів та всіх, хто працюють з мистецтвом, освітою і активізмом, долучитися до проєкту "Smashing Wor(l)ds: Cultural Practices for re/Imagining & un/Learning Vocabularies" у боротьбі за нові, позбавлені дискримінаційних висловів, словники. Час перебування на резиденції (онлайн або офлайн у Варшаві) – 1 місяць (з 9 листопада по 9 грудня 2020 року). Від резидентів очікують цікаві проєкти з протидії мові ненависті у щонайрізноманітніших формах: від подкастів і перформенсів до перекладів. Дедлайн подачі: 23 вересня 2020 року.
WoC Artist Residency в Софії (Болгарія)
WoC Artist Residency in Sofia – перша міжнародна програма проживання митців у Болгарії. Її місія – створити простір для мистецьких розслідувань та познайомити закордонних митців з культурним життям Софії. Команда резиденції шукає проєктні пропозиції від митців, що базуються на усвідомленні важливих питань, з якими стикається планета. Це може бути соціальна, культурна, політична чи екологічна тематика. Роботи будуть спрямовані на те, щоб показати, як мистецтво, й особливо дизайн можуть допомогти боротися з мінливим світом. Вартість проживання у резиденції від 85 до 350 € на місяць. Резиденція функціонує цілий рік, один резидент зазвичай проживає там до двох місяців. Заявки можна подавати впродовж року за посиланням.
Резиденція Балтійського центру письменників і перекладачів (Швеція)
Балтійський центр започаткований з ініціативи письменників та перекладачів і розташований у середньовічному місті Вісбі на острові Готланд, майже посеред Балтійського моря. BCWT прагне запропонувати письменникам та перекладачам місце роботи та зустрічей у комфортному середовищі. Мета центру – побудова зв’язків через національні кордони, допомога у зміцнені свободи слова та свободи вираження поглядів, а також – побудова мостів між національностями, мовами та культурами. Перебування у центрі підійде для письменників та перекладачів на європейські мови. Тривалість перебування у резиденції – 1 місяць. Балтійський Центр фінансово покриває лише витрати на проживання. Терміни подання: цілий рік, але не пізніше, ніж за 2 місяці до бажаного терміну перебування. Подати заявку можна за посиланням.
International Retreat for Writers (Шотландія)
Міжнародна резиденція для письменників у замку Готорнден була заснована для того, аби забезпечити спокійну атмосферу для творчості письменників.
Замок Готорнден знаходиться на усамітненому хребті з видом на долину річки Північний Еск, трохи на південь від Единбурга. Відвідати резиденцію має змогу будь-який письменник із будь-якої частини світу. Тривалість перебування – 1 місяць. Мова роботи – англійська. Фінансове забезпечення: проживання та харчування. Терміни подання: цілий рік. Поштова адреса: Lasswade Midlothian, EH18 1EG, United Kingdom.
Читайте також:
Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.
Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.