Премія імені Георгія Ґонґадзе

Премія була заснована Українським ПЕН у партнерстві з Асоціацією випускників Києво-Могилянської Бізнес-Школи та виданням “Українська правда”.

Для кого створена Премія?

Георгій Ґонґадзе був людиною, яка відмовлялася визнавати поразку, ніколи не здавалася і не сходила зі свого шляху. Рішення Георгія заснувати 2000 року онлайн-видання “Українська правда” на той час було революційним, а водночас інноваційним кроком, який вплинув на становлення незалежної журналістики в Україні.

Премія імені Георгія Ґонґадзе покликана підтримати тих журналістів, які не бояться викликів, здатні знаходити інноваційні способи донесення інформації, сприяють впровадженню ліберальних реформ в Україні, відкривають нові можливості для цілого медіасередовища, спроможні створювати сталість у тому, що роблять, лишаються вірні професійним принципам і цінностям.

Критерії для висунення претендентів

– відданість принципам та цінностям незалежної журналістики,
– професійність і компетентність,
– інноваційність,
– суттєвий внесок у розвиток окремого жанру чи медіасередовища в цілому,
– створення матеріалів, що призвели до вирішення або розуміння певних проблем у суспільстві та змін у країні.

* Претендувати на Премію можуть лише журналісти, які працюють в Україні і які протягом останніх 5 років лишалися в професії.

Умови

Премія імені Георгія Ґонґадзе присуджується раз на рік 21 травня – у день народження Георгія Ґонґадзе. Лауреату вручаються статуетка, грамота та винагорода в розмірі 100 тис. грн.

Капітула Премії

Капітула Премії імені Георгія Ґонґадзе складається із 9 осіб. Незалежно від року до складу Капітули входять член сім’ї Георгія Ґонґадзе, президент Українського ПЕН, представники видання “Українська правда” та Асоціації випускників Києво-Могилянської Бізнес-Школи, а також лауреат Премії минулого року. 5 представників Капітули відповідають за запрошення 4 додаткових членів, які обираються з-поміж українських медіаекспертів, медіаменеджерів, моральних авторитетів та провідних інтелектуалів. Запрошені члени Капітули можуть перебувати в її складі не більше 3 років.

До складу Капітули Премії 2021 року увійшли:

Мирослава Ґонґадзе – дружина Георгія, журналістка, головна редакторка і керівниця Української служби “Голосу Америки”;

Лариса Денисенко – журналістка, письменниця, правозахисниця;

Максим Дядик – меценат Премії, випускник Києво-Могилянської бізнес-школи;

Павло Казарін – публіцист, теле- і радіоведучий, лауреат Премії імені Георгія Ґонґадзе 2020 року;

Вахтанґ Кіпіані – журналіст, засновник видання “Історична правда” та автор однойменної телепрограми, засновник Музею-архіву преси, лауреат Премії імені Георгія Ґонґадзе 2019 року;

Інна Кузнецова – керівник Київського бюро “Радіо Свобода”;

Андрій Курков – президент Українського ПЕН, письменник;

Олена Притула – журналістка, співзасновниця і власниця видання “Українська правда”;

Олександр Саврук – декан Києво-Могилянської Бізнес-Школи.

До складу Капітули Премії 2020 року входили: дружина Георгія, журналістка, головна редакторка і керівниця Української служби “Голосу Америки” Мирослава Ґонґадзепрезидент Українського ПЕН, письменник Андрій Курковжурналістка, співзасновниця і власниця видання “Українська правда” Олена Притула; журналіст, засновник видання “Історична правда” та автор однойменної телепрограми, засновник Музею-архіву преси, перший лауреат Премії імені Георгія Ґонґадзе (2019) Вахтанґ Кіпіані; меценат Премії, представник Асоціації випускників Києво-Могилянської бізнес-школи Микола Сушкожурналістка, письменниця, правозахисниця Лариса Денисенкорелігієзнавець, письменник, член Українського ПЕН Ігор Козловський; правозахисник, публіцист, релігієзнавець, віцеректор Українського католицького університету у Львові та почесний президент Українського ПЕН Мирослав Маринович; журналістка, співзасновниця та головна редактора видання “Дзеркало тижня” Юлія Мостова.

До складу Капітули Премії 2019 року входили: дружина Георгія, журналістка, головна редакторка і керівниця Української служби “Голосу Америки” Мирослава Ґонґадзе, президент Українського ПЕН, письменник Андрій Курков, журналістка, співзасновниця та власниця видання “Українська правда” Олена Притула,  голова Асоціації випускників Києво-Могилянської Бізнес-Школи Микола Демченко, експерт зі стратегій, керівник експертної компанії pro.mova, член Несторівської групи, член наглядової ради Суспільного мовлення Євген Глібовицький,  журналістка, перекладачка, власна кореспондентка журналу “Український тиждень” у Франції Алла Лазарева,  декан Києво-Могилянської Бізнес-Школи Олександр Саврук, журналістка, письменниця, правозахисниця Лариса Денисенко, професор історії, директор Українського наукового інституту Гарвардського університету Сергій Плохій.

Процедура визначення лауреата

Претендентів на здобуття Премії висувають члени Капітули. Визначення лауреата відбувається в три етапи. На першому етапі – протягом січня-лютого – члени Капітули пропонують кандидатури претендентів з коротким письмовим обґрунтуванням. На другому етапі – у квітні – члени Капітули голосують за короткий список номінантів. На третьому етапі голосування відбувається за 1-бальною шкалою: лауреатом стає той претендент, який набере найбільше голосів членів Капітули. Короткий список претендентів на Премію оприлюднюється не пізніше 14 травня.

*Премія може бути відкликана членами Капітули, а лауреат позбавлений свого статусу, якщо він здійснить вчинок, що суперечить етичним та професійним нормам журналістики.

Церемонія нагородження

Включає в себе, крім самого нагородження, слово про Георгія Ґонґадзе та лекцію про виклики, які сьогодні стоять перед свободою слова в Україні та світі.

Дизайн Премії: Twiga Ukraine

Меценатами Премії 2020 року стали: Сергій Дулепов, Дмитро Чернов, Людмила Перебийнос, Максим Дядик, Микола Демченко та Ольга Мишуровська, Олег Брусиловський, Роман Квашенко, Олександр Ткачук, Ярослав Волковецький, Марина Маслова, Роман Міщенко, Андрій Ісак, Оксана Просоленко, Антон Артеменко, Дмитро Новицький, Микола Сушко.

Меценатами 2019 року були: Дмитро Чернов, Людмила Перебийнос, Максим Дядик, Микола Демченко та Ольга Мишуровська, Микола Сушко, Олег Брусиловський, Олександр Ткачук, родина Бруннерів, родина Вікнянських, родина Міщенків, Роман Квашенко, Сергій Дулепов, Ярослав Волковецький.