Фінберг Леонід
Фото: Данило Павлов / The Ukrainians

Фінберг Леонід

Соціолог, дослідник культури

Леонід Кушелевич Фінберг (нар. 30 липня 1948) – соціолог, дослідник культури, з 2006 року і до тепер – директор Центру досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства, головний редактор видавництва "Дух і Літера" Національного університету "Києво-Могилянська академія" (НаУКМА).

У 1972 році закінчив Київський політехнічний інститут. У 1968–1996 роках oбіймає інженерні посади в інститутах Міненерго. З кінця 80-х років – член редакційної ради журналу "Філософська та соціологічна думка", організатор низки експертних соціологічних досліджень.

Автор самвидавного дослідження про правову культуру радянського суспільства на прикладі обговорення "брежнєвської" Конституції 1977 р. У 1995 році як гостьовий професор читає курси лекцій у Женевському університеті: "Соціальні і економічні проблеми посткомуністичної України" та "Українська політична історія ХХ століття". У 1997–2000 роках читає на магістеріумі НаУКМА курс лекцій "Єврейська цивілізація".

З 1995 року член редколегії, з 2011 року заступник головного редактора, а з 2015 року головний редактор, альманаху "Єгупець". З 1997 року – співредактор часопису "Дух і Літера".

Упродовж 1996-2000 років – організатор та керівник Міждисциплінарного гуманітарного семінару ім. І. Лисяка-Рудницького у Києві, матеріали якого вийшли окремою книгою "Діалоги на межі століть" (К.: "Дух і Літера", 2003).

Основні теми наукових зацікавлень: історія та культура євреїв України, українське суспільство ХХ століття посттоталітарний світ, соціальні проблеми сьогодення. Має понад 100 власних публікацій в українських, російських, польських, угорських, французьких, німецьких, американських наукових та публіцистичних виданнях.

Головний науковий консультант документальних фільмів: "І настане новий день", режисер Роман Ширман (Київ, 1994) та "Назви своє ім’я", режисер Сергій Буковський (Лос-Анджелес – Київ, 2006). У 2014-2016 роках був консультантом документальних фільмів телеканалу "Культура" про Михайлину Коцюбинську, Романа Корогодського, Олексу Захарчука (реж. Т. Бойко).

Організатор та куратор низки історико-культурних та мистецьких виставок, а саме: "Культур-Ліга. Художній авангард 1910–1920-х років", Київ, 2007 р., "Невідомі сторінки українського авангарду. Василь Седляр – ілюстратор "Кобзаря" Тараса Шевченка", Київ, 2009 р., "Tschernobyl. Expeditionen in ein verlorenes land", Фрайбург, 2011 р., "Пам'ять Бабиного Яру", Київ, 2011 р., "Київська колекція", Київ, 2015, "Світи Бориса Єгіазаряна", Київ, 2016 р, "Річка Геракліта. Живопис Олекси Захарчука", Київ, 2016 р., "Людмила Бруєвич. Мальва і виноград", Київ, 2017 р.

З 2013 і до сьогодні є організатором та ведучим більш ніж 100 діалогів на Ukrlife.tv з письменниками, науковцями, видавцями про актуальні події культурного життя країни. Організатор та автор низки відеоблогів на Еспресо.тв, зокрема координував блог "Ліга Культури".

Видавець, разом із Костянтином Сіговим, більш ніж 500 книг видавництва "Дух і Літера" НаУКМА – інтелектуальної класики ХХ ст.: текстів Ханни Арендт, Поля Рікера, Жоржа Ніва, Ярослава Пелікана, Сергія Аверінцева, Сергія Параджанова, Чеслава Мілоша, Януша Корчака, Леонідаса Донскіса, Мірче Еліаде, Геннадія Естрайха, Бориса Херсонського, Світлани Алексієвич, Тімоті Снайдера, Мирослава Мариновича, Йосифа Зісельса, Пінхаса Полонського та інших.

Публікації автора на сайті ПЕН: