Семена Микола

Семена Микола

Публіцист

Народився 14 травня 1950 р. в с. Вороньки Бобровицького району Чернігівської обл. Публіцист, оглядач Радіо "Свобода" ("Крым.Реалии"), кореспондент газети "День", співробітничав з газетами та журналами України і зарубіжжя.

В 1976 році закінчив факультет журналістики Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка.

Автор кількох книжок, зокрема, "Мустафа Джемілєв: людина, яка перемогла сталінізм" (2010), що витримала два видання, та низки аналітичних статей у чільних українських газетах ("День", "Дзеркало тижня") та журналах ("Сучасність", "Український журнал").

З 1983 року працює журналістом у Криму. В 90-х роках, зокрема, був одним з ініціаторів створення першої на півострові україномовної газети "Кримська світлиця" (1993), працював заступником головного редактора.

З квітня 2014 року по квітень 2016 року працював у підпільних умовах кореспондентом Радіо "Свобода" ("Крым.Реалии"). В 2017 році вийшла його книга "Крымский репортаж. Хроники оккупации Крыма 2014-2016 гг", в яку ввійшли більше 450 репортажів з окупованого Криму. В 2018 році ця книга вийшла англійською мовою.

В 2018 році був засуджений окупаційним російським судом до 2,5 років позбавлення волі умовно, трьох років випробувального терміну та 2 років заборони на публічну діяльність. В лютому 2020 року вдалося виїхати з окупованого Криму. З того часу повернувся в українську журналістику, працює оглядачем сайту "Крым.Реалии", кореспондентом газети "День".

Заслужений журналіст України (2009), нагороджений відзнакою Верховної Ради України "За активну громадську діяльність" (2010) та медаллю "25 років незалежності України" (2016). Лауреат Національної премії імені Івана Лубченка Спілки журналістів України, лауреат премії імені Павла Шеремета фонду культури країн Східного партнерства, орденом "За мужність" премії "За журналістику як вчинок" фонду ім. Сахарова (Росія).

Публікації автора на сайті ПЕН: