Карпа Ірена
Фото: Олександр Ткачук

Карпа Ірена

Українська письменниця, журналістка

Народилася 8 грудня 1980 року в м. Черкаси. Українська письменниця, журналістка, лідерка альтернативного гурту QARPA (ex Фактично Самі).

1984 року переїхала з батьками в м. Яремча Івано-Франківської області. 1998 року вступає до Київського Національного лінгвістичного університету на факультет французької мови, здобуває ступінь магістра. Відправляється жити до Індонезії, в м. Джокджакарта, де спрівпрацює з міжнародними неурядовими організаціями, що займаються правами людини (зокрема правами жінок). Читає вільні лекції в місцевому університеті.

2004 року повертається до Києва. З 2005 по 2013 рік співпрацює як авторка та ведуча з чисельними телеканалами. ICTV, Інтер ("Перша Експедиція, книжкова рубрика", Новий, MTV). Напрямок: культурно-соціальний.

Разом з гуртом "Фактично Самі" виступає на сцені Майдану 2004-го року, організовує соціально активну молодь довкола своєї веб-сторінки

Бере активну участь у політичних протестах: проти закону про мови, про захист суспільної моралі тощо.

Бере участь у ряді міжнародних конференцій, книжкових форумів та літературних стипендій.

Як музикант, письменниця, політична активістка бере активну участь в подіях Революції Гідності. Співпрацює з рядом іноземних ЗМІ для максимально обєктивного висвітлення подій Майдану.

З початком окупації Донбасу Ірена пише сценарій, консультує художників та озвучує мінімалістичний анімаційний фільм "Ватник". 12 сатиричних епізодів викликають гостру полеміку і набирають сотні тисяч переглядів в Інтернеті.

2014 року урядом само-проголошеної республіки ЛНР була занесена до розстрільних списків за гостру карикатуру т. зв. міністерки культури ЛНР.

З початком війни Карпа активно займається волонтерством: допомагає армії матеріально (продає власне авто, купує військове устаткування) і з виступами для солдатів та активних громадських осередків на звільнених територіях.

З грудня 2015 року Карпа працює в посольстві України у Франції на посаді першого секретаря з питань культури. Серед її доробку в галузі культурної дипломатії : мультидисциплінарний фестиваль "Week-end à l’Est" з запрошеним містом Київ, участь України в книжковому салоні Salon du Livre, міжнародному бієнале молодої фотографії Circulation, міжнародному фестивалі анімаційних фільмів та креативних технологій Mifa Market, виставці "A l’Est, la Guerre sans fin?" в Музеї Армії (Invalides) в Парижі, сприяння українським дизайнерам у Paris fashion week, Paris Design Week, Maison et Objets, сприяння перекладам українських авторів французькою мовою тощо.

Бере участь в акціях на підтримку Олега Сенцова, зокрема, під час Книжкового Салону 2018-го року вручає Президенту Макрону книгу перекладів оповідань Олега французькою.

На даний момент Карпа здала в друк новий роман, працює над сценарієм-байопіком про С. Яблонську.

Публікації автора на сайті ПЕН: