У Харкові говорили про толерантність у рамках Дискусійного ПЕН-клубу

478
Роздрукувати
У Харкові говорили про толерантність у рамках Дискусійного ПЕН-клубу

26 вересня у Харківському ЛітМузеї відбулась перша регіональна подія оновленого Дискусійного ПЕН-клубу, організованjuj Українським ПЕН за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Про толерантність на різних рівнях і пошук шляхів до неї, а також роль у цьому процесі держави говорили художниця Марія Куліковська, філософ Олександр Філоненко, юристка Тетяна Гавриш. Модерувала розмову менеджерка соціокультурних проектів Іванна Скиба-Якубова.

Олександр Філоненко розпочав розмову із важливої ремарки: перш, ніж захищати право бути собою, треба зрозуміти, хто я такий і кого захищаю.

"Найбільш дивовижним є те, що ми дізнаємося, хто ми, саме завдяки зустрічі із іншими радикально іншими, – сказав Олександр. – Часто тема іншого починається з погрози, мовляв, інші чимось нам загрожують. І це природно. Але важливо не випускати з поля зору, що саме завдяки іншим ми й пізнаємо себе".

Він продовжив: "Для мене ця тема дуже практична. Так сталося, що не будучи соціальним працівником, я став бувати у дитячих будинках. І зауважив, що по відношенню до людей із інвалідністю у нас дві позиції: ми їх або не бачимо, або закликаємо їм допомогти. Однак справжня зустріч і робота починається тоді, коли розумієш, як багато ці люди можуть тобі відкрити. Найцікавіше починається, коли ми можемо прийняти. Суспільство, яке не готове прийняти досвіди інакшості, втрачає".

Із подачі модераторки Марія Куліковська пригадала власне минуле та приклади досвіду інакшості:

"Я народилась у сім’ї дисидентів у Керчі. Я була єдиною дитиною слов’янської зовнішності у дворі: навколо жили переважно роми та кримські татари. В умовах мультикультурності, у яких я народилась та виросла, важливо мати вибудувати свої кордони, щоб мати себе. При цьому потрібно було також шукати точки дотику, адже у нас були навіть різні релігії. Хоча, зауваж, мої батьки були агностиками, а я не знала, куди себе долучити. До всього я навчалась у математичній гімназії, куди було складно потрапити. І попри те, що я добре вчилась і всі у мене списували, мені щодня нагадували: ти дівчинка, тому не можеш добре знати математику.

Із цього народилась моя художня практика. Постійний пошук відповіді на питання "хто я?" завжди був усередині моїх практик і є важливим.

Зараз почалась нова хвиля, коли фемінізм стає трендом. І я тепер почуваюсь модною художницею. Але раніше мене називала "авангардною" і "божевільною". Утім, завдяки цьому навчилась боротися".

Тетяна Гавриш наголосила: "Глобальний тренд, на мою думку, полягає у тому, що людина йде у себе, а суспільство розвалюється. І ми маємо стежити за тим, щоб усе було в балансі. Щоб не існувало загрози розвитку. Бо коли йдеться про іншого, то є два важливих моменти. Перший – створення прецедентів. Тобто ми не можемо бути толерантними до випадків агресії, несприйняття, дискримінацій. Це треба зупиняти. Це йде у законі, але закон дуже довго йде до цієї мети, тож має реагувати суспільство. Другий момент – якщо не сприймаємо інакших, втрачаємо можливості. На це треба дивитися прагматично і створювати умови, де "інші" люди можуть віддавати суспільству максимум".

Насамкінець Філоненко нагадав: "Ми перебуваємо на території країн, що пережили антропологічну катастрофу. Але недооцінюємо загрозу, обумовлену таким минулим. Тоталітарні режими не просто ігнорували людяність, вони створили технології розлюднення. Коли така держава зникає, "вимикається", ми чомусь сподіваємось автоматично потрапити в нульовий стан. Але так не буває. Потрібен довгий шлях виходу із такого спотвореного стану в елементарну людяність.

Жах нашої країни у тому, що ми живемо на руїнах антропологічної катастрофи, а думаємо, що все добре. Живемо ніби прибульці, не помічаючи цього контексту – системи виховання через страх".

Відеозапис дискусії тут.

Дискусійний ПЕН-клуб

Дискусійний ПЕН-клуб

Дискусійний ПЕН-клуб Дискусійний ПЕН-клуб

Дискусійний ПЕН-клуб Дискусійний ПЕН-клуб Дискусійний ПЕН-клуб Дискусійний ПЕН-клуб Дискусійний ПЕН-клуб Дискусійний ПЕН-клуб Дискусійний ПЕН-клуб

Дискусійний ПЕН-клуб Дискусійний ПЕН-клуб Дискусійний ПЕН-клуб Дискусійний ПЕН-клуб Дискусійний ПЕН-клуб Дискусійний ПЕН-клуб

28 вересня 2019
478
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: