Возняк Тарас

Народився 11 травня 1957 року в с. Сваричів. Український культуролог, політолог, головний редактор і засновник Незалежного культурологічного журналу “Ї”.

У 1974—1979 роках навчався у Львівському політехнічному інституті (зараз Національний університет “Львівська політехніка”).

У 1980—1984 роках служив офіцером у війську в Ізяславі Хмельницької області. Під час служби займався активною перекладацькою роботою – перекладав філософські твори Едмунда Гуссерля, Романа Інгардена, Габріеля Марселя, Мартіна Гайдеггера, Ганса-Георга Гадамера, Макса Шелера.

З 1984 року (після демобілізації) Тарас Возняк працював програмістом на Львівському заводі фрезерних верстатів. Після горбачовської відлиги став активістом демократичного руху та співорганізатором першого в Україні страйку на Львівському заводі фрезерних верстатів.

Був близьким до неформальної групи інтелектуалів з умовною назвою “Львівська школа”, що функціонувала у 80-х роках у Львові, членами якої були Ігор Клех, Григорій Комський, Микола Яковина та ін. Організував випуск самвидавної культурологічної літератури. Активно перекладав та видавав у самвидаві, зокрема книги польсько-єврейського письменника Бруно Шульца.

1987 року разом з Миколою Яковиною розробив ідею створення незалежного культурологічного часопису. Назву журналу – “Ї” – при зустрічі у Львові дали український перекладач Григорій Кочур та мовознавець Юрій Шевельов.

1989 року вийшло перше число Незалежного культурологічного журналу “Ї”, незмінним редактором та видавцем якого є Тарас Возняк.

На базі ГО Журнал “Ї” Тарас Возняк організовує та проводить численні міжнародні, загальноукраїнські та місцеві конференції, зустрічі, круглі столи, дискусії та інші заходи. Він є автором ідей та організатором громадських кампаній з промоції культурних надбань Галичини – скульптора XVIII ст. Іоана-Георга Пінзеля, письменника та маляра Бруно Шульца, письменника Зигмунта Гаупта.

З ініціативи Тараса Возняка та Олександра Пограничного у 2001 році була також заснована громадська відзнака “Орден за інтелектуальну відвагу”, яку дали згоду прийняти Борис Тарасюк, Наталія Яковенко, Мирослав Попович, Емма Андієвська, Роман Віктюк, В’ячеслав Брюховецький, Валентин Сильвестров, Мирослав Маринович, Григорій Грабович, Анджей Нікодемович, Борис Гудзяк, Павло Чучка, Євген Захаров, Роман Петрук, Богдан Осадчук, Леонід Фінберг, Мустафа Джемільов, Анатолій Гриценко, Ігор Ісіченко, Оксана Пахльовська, Андрій Содомора, Ігор Шевченко, Ярослав Грицак, Александра Гнатюк, Мойсей Фішбейн.

У 90-х роках Тарас Возняк почав активно публікувати свої культурологічні есе як в Україні, так і за кордоном. Він є автором понад 400 публікацій в українській та закордонній пресі, постійним автором журналів “Ї”, “Сучасність”, “Київ”, “Філософська і соціологічна думка”, “Критика”, “Генеза”, “Універсум”, “Главред”, газет “День”, “Дзеркало тижня”, “Газета по-українськи”, “Україна Молода”, “Український тиждень”, блогів.

Тарас Возняк нагороджений громадською відзнакою “Лицар Галичини” в номінації “Громадський діяч” (2001), відзнакою “20 років Львівської обласної ради народних депутатів першого демократичного скликання” (2010), відзнакою міського голови Львова “Почесний знак Святого Юрія” (2011).

1989—дотепер – голова правління ГО Міжнародний центр культурних ініціатив, Львів.

1996—1999 – голова видавничої ради Міжнародного фонду “Відродження”, Київ.

1998—дотепер – член Ротарі-клубу “Львів-Леополіс”, Львів.

2002—2004 – голова наглядової ради програми “Схід-Схід: Партнерство без кордонів” Міжнародного фонду “Відродження”, Київ.

2000—2004 – член Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка, Київ.

2005—дотепер – співзасновник та голова правління Фундації українсько-польської співпраці (ПАУСІ), Варшава-Київ.

З 2009—дотепер – член правління Міжнародного фонду “Відродження”, Київ.

 

Бібліографія:

Возняк Т. Тексти та переклади, Харків: Фоліо, 1998, 667 с.

Возняк Т. Філософія мови, Львів, “Ї”, 2009, 180 c.

Возняк Т. Феномен міста, Львів, “Ї”, 2009, 290 c.

Возняк Т. Філософські есе, Львів, “Ї”, 2009, 300 c.

Возняк Т. Ретроспективна полiтологiя. Епоха Кучми, Львів: “Ї”, 2010, 180 с.

Возняк Т. Ретроспективна полiтологiя. Епоха Ющенка. Довга прелюдія, Львів: “Ї”, 2010, 264 с.

Возняк Т. Ретроспективна полiтологiя. Епоха Ющенка. Втрата сподівань, Львів: “Ї”, 2010, 202 с.

Возняк Т. Ретроспективна полiтологiя. Епоха Януковича, Львів: “Ї”, 2010, 122 с.

Возняк Т. Штетли Галичини, Львів, “Ї”, 2010, 444 c.

Возняк Т. Tα μετα τα φυσικά Карпат. Збірка епіфаній, Львів: “Ї”, 2011, 200 с.

Возняк Т. Бруно Шульц. Повернення, Львів: “Ї”, 2012, 218 с.