Возняк Тарас

Тарас Возняк народився після повернення батька з заслання у Магадані, де той перебував з 1945 по 1956 рік. Родина осіла в містечку Брошнів-Осада.

  • З 1984 року (після демобілізації) Тарас Возняк працював програмістом на Львівському заводі фрезерних верстатів. Після горбачовської відлиги став активістом демократичного руху та співорганізатором першого в Україні страйку на Львівському заводі фрезерних верстатів.

У 80-х роках організував випуск самвидавної культурологічної літератури. Активно перекладав та видавав у самвидаві, зокрема книги польсько-єврейського письменника Бруно Шульца.

Редактор журналу «Ї»

У 1987 році разом з Миколою Яковиною розробив ідею створення незалежного культурологічного часопису. Назву журналу — «Ї» — при зустрічі у Львові остаточно затвердили патріархи української культури перекладач Григорій Кочур та мовознавець Юрій Шевельов.

У 1989 році вийшло перше число Незалежного культурологічного журналу «Ї», незмінним редактором та видавцем якого є Тарас Возняк. Перші п’ять чисел виготовлялися як фотокопії у Вільнюсі за допомоги литовського національно-демократичного руху «Саюдіс». Потім наклад перевозився до Львова, де брошурувався і поширювався в Україні. Саме тоді до видання журналу долучився редактор самвидавної львівської газети «Поступ» Олександр Кривенко. З 1995 року видання отримало офіційну реєстрацію — його засновниками стали Тарас Возняк, Михайло Москаль та Олександр Пограничний.

Незалежний культурологічний журнал «Ї» має як паперову, так і електронну версію, і давно трансформувався у впливову громадську організацію та т. зв. аналітичний центр. Головні проблеми, які порушує ГО Журнал «Ї» — це проблеми громадянського суспільства, прав людини, міжетнічних відносин, транскордонної співпраці, мультикультуралізму, європейської інтеграції, регіоналізму, глобалізації та антиглобалізаційних рухів, екуменічного діалогу, політичних змін у регіоні.

На базі ГО Журнал «Ї» Тарас Возняк організовує та проводить численні міжнародні, загальноукраїнські та місцеві конференції, зустрічі, круглі столи, дискусії та інші заходи. Він є автором ідей та організатором громадських кампаній з промоції культурних надбань Галичини — скульптора XVIII ст. Іоана-Георга Пінзеля, письменника та маляра Бруно Шульца, письменника Зигмунта ГауптаЗбіґнєва Герберта.

За чверть століття своєї діяльності Журнал «Ї» став культовим виданням Львова. Видавничі серії журналу впродовж років реконструюють локальні ідентичності ГаличиниВолиніЗакарпаттяБуковини. Ряд видань програмно реконструює вже практично неіснуючі польський, єврейський та вірменський культурні ландшафти краю — польськийєврейський та вірменський «світи» Галичини. Ціла серія видань присвячена феноменам міст — ЛьвоваЧернівцівІвано-ФранківськаТернополяКоломиїЖовквиСтрияДрогобичаБродів.

З ініціативи Тараса Возняка та Олександра Пограничного у 2001 році була також заснована громадська відзнака «Орден за інтелектуальну відвагу», яку дали згоду прийняти Борис ТарасюкНаталія ЯковенкоМирослав ПоповичЕмма АндієвськаРоман ВіктюкВ’ячеслав БрюховецькийВалентин СильвестровМирослав МариновичГригорій ГрабовичАнджей НікодемовичБорис ГудзякПавло ЧучкаЄвген ЗахаровРоман ПетрукБогдан ОсадчукЛеонід ФінбергМустафа ДжемілєвАнатолій ГриценкоІгор ІсіченкоОксана ПахльовськаАндрій СодомораІгор ШевченкоЯрослав ГрицакАлександра ГнатюкМойсей ФішбейнБогдан СорокаБогдан ГаврилишинМикола КняжицькийКармелла ЦепколенкоКостянтин СіговРуслана ЛижичкоВладислав ТроїцькийБоґуміла БердиховськаТіберій СільвашіІза ХруслінськаТарас ПрохаськоОксана ЛинівЄвген БистрицькийПавел СмоленськийЙосиф ЗісельсПатріарх Філарет, Тамара ГундороваСтаніслав Росєк, Олександр Ройтбурд.

Громадська та публіцистична діяльність

У 90-х роках Тарас Возняк почав активно публікувати свої культурологічні есе як в Україні, так і за кордоном. Він є автором більш ніж 500 публікацій в українській та закордонній пресі, постійним автором журналів «Ї»«Сучасність», «Київ», «Філософська і соціологічна думка», «Критика»«Генеза», «Універсум», «Главред», газет «День»«Дзеркало тижня»«Газета по-українськи»«Україна Молода»«Український тиждень», блогу: Українська правда

З часу здобуття Україною незалежності, Тарас Возняк, займаючи різні офіційні посади, постійно займається питаннями міжнародних відносин, транскордонного співробітництва.

Тарас Возняк нагороджений громадською відзнакою «Лицар Галичини» в номінації «Громадський діяч» (2001 р.), відзнакою «20 років Львівської обласної ради народних депутатів першого демократичного скликання» (2010 р.), відзнакою міського голови Львова «Почесний знак Святого Юрія» (2011 р.), Золотим Хрестом Заслуги Республіки Польща (2014 р.), Відзнакою польсько-української фундації імені Ігнація Яна Падеревського (2014 р.), Почесною відзнакою «100-річчя від дня проголошення Західно-Української Народної Республіки» (2018 р.).

  • 1989-дотепер — голова правління ГО Міжнародний центр культурних ініціатив, Львів
  • 1989-дотепер — головний редактор ГО Незалежний культурологічний журнал «Ї», Львів
  • 1996—1999 — голова видавничої ради Міжнародного фонду Відродження, Київ
  • 2002—2004 — голова наглядової ради програми «Схід-Схід: Партнерство без кордонів» Міжнародного фонду Відродження, Київ
  • З 2012-дотепер — член Українського ПЕН, Київ
  • З 2010-дотепер — член Міжнародної ради з охорони пам’яток та історичних місць (ІКОМОС, англ. ICOMOS)
  • З 2016-дотепер — генеральний директор Львівської національної галереї ім. Б. Г. Возницького
  • З 2017-2019 — член Українсько-польського Форуму при міністрах закордонних справ України та Польщі

Бібліографія