Шістьох кримських татар у РФ засудили до колонії суворого режиму. Серед них – правозахисник Емір-Усеін Куку

Опубліковано: 12.11.2019,  Переглядів: 63

12 листопада Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив до ув’язнення в колонії суворого режиму шістьох фігурантів ялтинської “справи Хізб ут-Тахрір”.

Муслім Алієв засуджений до 19 років, Інвер Бекиров – до 18 років, Умір-Усеїн Куку – до 12 років, Вадим Сірук – до 12 років, Арсен Джеппаров – до 7 років, Рефат Алімов – до 8 років.

Як передають “Крим.Реалії”, підтримати підсудних приїхали більше ніж сотня людей, на засіданні був присутній генеральний консул України в Ростові-на-Дону Тарас Малишивський і представник “Міжнародної амністії”.

У судовому засіданні 8 листопада підсудні виступили з останнім словом, у якому зазначили, що їх переслідують з релігійних і політичних мотивів, зазначаючи, що є політв’язнями.

“Порушення російською владою Декларації про права людини, Будапештського меморандуму, IV Женевської конвенції й багатьох інших міжнародних договорів і угод ще раз підтверджують слова великого європейського політика, засновника Германської імперії Отто фон Бісмарка: „Жоден договір із Росією не вартий паперу, на якому він написаний“. Росія – її держапарат сьогодні – є сама джерелом міжнародного тероризму”, – сказав у своєму останньому слові Муслім Алієв.

Реагуючи на це рішення, Amnesty International заявила, що російська влада продемонструвала неабияку жорстокість при засудженні кримського правозахисника Еміра-Усеїна Куку та п’яти співобвинувачених до тривалих тюремних термінів за сфабрикованими звинуваченнями та після тривалого несправедливого судового розгляду.

“Це рішення – завершення процесу, який можна охарактеризувати лише як фальшивий суд. Емір-Усеїн Куку та його п’ять співобвинувачених зіткнулися з жорстокою несправедливістю. Їх перевезли з дому в Криму на російський материк, звинуватили у “терористичних” злочинах і судили у військовому суді”, – зазначила Марі Стразерс, директорка Amnesty International у Східній Європі та Центральній Азії.

“Емір-Усеїн Куку опинився за ґратами лише за те, що виступав за права кримськотатарської громади. Він став жертвою репресій окупаційної влади. Російська влада повинна негайно скасувати несправедливе рішення та звільнити Еміра-Усеїна, Мусліма Алієва, Вадима Сірука, Енвера Бекірова, Рефата Алімова та Арсена Джеппарова, засуджених сьогодні”, – Марі Стразерс.

Прокурор просив для кримчан такі терміни ув’язнення: для Алієва – 20 років, для Бекирова – 20,6 років, для Куку – 15 років, для Сірука – 15 років, для Джеппарова – 13,6 років, для Алімова – 14,6 років.

Фігурантів справи затримали в лютому–квітні 2016 року в Ялті за обвинуваченням в участі в забороненій у РФ організації “Хізб ут-Тахрір”.


Міжнародна ісламська політична організація “Хізб ут-Тахрір» називає своєю місією об’єднання всіх мусульманських країн у ісламськім халіфаті, але відкидає терористичні засоби досягнення цього. Верховний суд Російської Федерації заборонив “Хізб ут-Тахрір” у 2003 році, занісши до списку з 15 об’єднань, названих “терористичними”. Захисники заарештованих і засуджених у “справі Хізб ут-Тахрір” кримчан вважають їхнє переслідування мотивованим за релігійною ознакою.

Джерело: Крим.Реалії, Харківська правозахисна група, Amnesty International