Літературна премія Європейського Союзу: що це таке і як відбувається її присудження?

Опубліковано: 22.01.2019,  Переглядів: 1020

Що таке Літературна премія Європейського Союзу (European Union Prize for Literature)?

Це – щорічна нагорода, покликана сприяти популяризації та міжнародній промоції творчості ще не надто відомих, але талановитих авторів художньої прози з різних європейських країн. Премія фінансується Європейською комісією в рамках програми Креативна Європа”.

Автори-переможці (по одному від кожної країни-учасниці програми “Креативна Європа”, запрошеної до участі у премії конкретного року) отримують грошову винагороду в розмірі 5,000 євро, а також підтримку з боку «Креативної Європи», спрямовану на переклад та міжнародну промоцію їхніх творів (наприклад, ґрантові заявки на підпрограму підтримки перекладів “Креативної Європи” вважаються пріоритетними, якщо в них включені твори авторів-переможців). Цього року Україна долучається до Літературної премії ЄС уперше.

Організаційна структура

Організаційний комітет Премії – це так званий Консорціум, до складу якого входять представники трьох організацій: Європейської та міжнародної федерації книгорозповсюджувачів (EIBF), Європейської ради письменників (EWC) та Федерації європейських видавців (FEP).

Консорціум координує роботу національних журі, що представляють країни-учасниці. Цього року, крім України, до участі у премії запрошені ще 13 країн: Австрія, Велика Британія, Греція, Грузія, Ірландія, Італія, Литва, Польща, Румунія, Словаччина, Угорщина, Фінляндія та Франція. Кожне національне журі складається з 3-5 осіб, які мають представляти творчі середовища, книговидавничу сферу, літературну критику та мас-медіа.

До українського журі Премії ввійшли:

 

Консорціум задля дотримання об’єктивності залишає за собою право призначати двох (із трьох чи більше) членів кожного національного журі.

Крім того, кожна з організацій-співзасновників виконує функцію консультанта-супервізора для частини національних журі (для України це – Європейська та міжнародна федерація книгорозповсюджувачів).

Процедура присудження Премії

Перший етап: робота національних журі над формуванням короткого списку авторів.

Короткий список має містити від 2 до 5 номінантів. Кожен автор чи авторка номінується за конкретну книжку художньої прози. Національні короткі списки будуть публічно оголошуватися оргкомітетом Премії на сайті та в соцмережах, і вони стануть відомі вже у квітні.

Зголошення на премію самими авторами чи їх номінування іншими особами чи організаціями неможливе. Формування списку номінантів – це виключна прерогатива національного журі.

Другий етап: визначення національним журі автора-переможця від його країни.

Публічне оголошення переможців Премії відбудеться 22 травня 2019 року. До цього часу ім’я переможця та назва твору будуть зберігатися в таємниці.

Процедура нагородження пройде в Брюсселі наприкінці вересня цього року. Обов’язковою на ній є присутність авторів-переможців та президентів національних журі.

Критерії номінування авторів:

  1. Автор-номінант має бути громадянином держави, яка його номінує.
  2. Номінований твір має бути написаний державною мовою країни, громадянином якої є автор.
  3. Номінований твір має бути книжкою художньої прози – романом або збіркою оповідань.
  4. Номінований твір повинен бути найновішою опублікованою книжкою автора на момент номінування, до того ж з часу її публікації до моменту присудження нагороди має минути не більше, ніж 18 місяців.
  5. Номінований письменник має бути автором не менше 2-х, але не більше 4 книг художньої прози, опублікованих мовою оригіналу.
  6. Твори номінованого автора мають бути перекладені не більше, ніж 4 іноземними мовами (ця цифра може бути переглянута, зважаючи на конкретні обставини).