Події Українського ПЕН на 27-му Book Forum 

Опубліковано: 17.09.2020,  Переглядів: 54

Цьогоріч на 27-му фестивалі Book Forum Український ПЕН курує кластер “Права людини”. Усього ми організовуємо чотири важливі події в рамках фестивалю. Три з них відбудуться онлайн, як і сам Book Forum, – через пандемію COVID-19. А четверта – традиційний письменницький правозахисний марафон читання листів – пройде 20 вересня на Софійській площі в Києві.

Нижче – детальніше про всі наші заходи.

 

Дискусія: “Human rights matter. Чи є права людини у часи криз?”

 

 

Дата: 17 Вересня 

Час: 14:30 – 16:00

Учасники: Оксана Луцишина, Володимир Єрмоленко, Микола Рябчук, Філіп Сендс, Олександра Матвійчук, Кетлі Марс

Де дивитися: на сайті bookforum.ua, ФБ-сторінці PEN Ukraine, на Youtube

Ми часто говоримо, що права людини – невіддільна складова демократії. Натомість пандемія COVID19 оголила ті проблеми і виклики, перед якими опинилися і демократичний устрій багатьох держав, і права людини у світі. Ми вважали, що світ стає глобальним і позбавленим кордонів, але в останні місяці стали свідками того, як країни одна за одною “зачиняються” на карантин і як у багатьох державах, які давно вважаються взірцем сталої демократії, влада почала брати всі права у свої руки, пропонуючи громадянам замість них – обмеження, заборони, а в тоталітарних країнах – і тотальне стеження. Ми вважали, що світ поступово рухається до консолідації задля розв’язання спільних проблем, натомість пандемія оголила слабкість подібних міжнародних об’єднань і їхню розгубленість перед глобальними викликами. Водночас пандемія стала тлом для оприявлення задавнених, неосмислених проблем, наслідком чого, приміром, став міжнародний рух Black Lives Matter чи протести в Білорусі. Перед нами знову постав вибір – свобода чи безпека? І яким є місце прав людини на цих шальках терезів?

Дискусія “Ціна слова. Про місію журналіста в боротьбі за правду”

 

Дата: 17 вересня.

Час: 16:00 – 17:30.

Партнери: Lviv Media Forum, Премія імені Георгія Ґонґадзе, UA: Суспільне.

Учасники: Мирослава ‎Ґонґадзе, Ігор Балинський, Зураб Аласанія, Вахтанг Кіпіані. 

Де дивитися: на сайті bookforum.ua, ФБ-сторінці PEN Ukraine, на Youtube

Розмова про місію журналіста у боротьбі за правду, про виклики та перешкоди, які стоять у них на шляху. Адже, і сьогодні, за виконання своїх професійних обов’язків, донесення правди до людей журналісти зазнають атак – фізичних та інформаційних, ризикують, а іноді жертвують своїм життям.

Дискусія присвячена:

20-тій річниці вбивства журналіста Георгія Ґонґадзе;

виходу книги про британського журналіста, який першим розповів у західних медіа про Голодомор в Україні та згодом був вбитий при загадкових обставинах – “Ґарет Джонс. Людина котра забагато знала” у видавництві “Човен”;

обговоренню актуальних загроз свободі слова та вільній журналістиці не лише в Україн, а й у світі.

Днями стартувала інформаційна кампанія “Ціна слова”, мета якої — нагадати аудиторії українських медіа про цінність незалежної журналістики. Про те, що здобувати та поширювати незручну інформацію — складна і досі ризикова робота, яка, втім, потрібна для зміцнення демократії та побудови громадянського суспільства. Крім дискусії у межах кампанії заплановані інші активності, серед яких — вихід серії колонок та відеороликів, у яких журналісти та інтелектуали будуть розмірковувати про вагу правди.

Дискусія: “І стіни, і мости. Що об’єднує українців?” 

 

Дата: 19 Вересня 

Час: 12:00 – 13:30

Учасники: Лариса Денисенко, Мар’яна Савка, Андрій Курков, Вікторія Амеліна, Остап Сливинський, Вахтанґ Кебуладзе, Кетлі Марс

Де дивитися: на сайті bookforum.ua, на Youtube

“Як ми можемо до вас звертатися?” – запитують нас передовсім під час перепису населення. Що ми можемо додати до своєї відповіді після власного імені? Свою професію – лікар, учитель, журналіст, письменник, політик? Або ж – українець, кримський татарин, єврей, ром? А хтось, цілком імовірно, може сказати – полтавець, одесит, львів’янин, донеччанин. Або ж – галичанин, буковинець, слобожанин. А може, переселенець, воїн, волонтер? Кожен із нас має набір власних важливих ідентифікацій, які визначають нашу унікальність і допомагають нам об’єднуватися з іншими спільнотами із близькими нам цінностями і переконаннями. Але чи є щось, що може об’єднати нас усіх, таких різних, в єдину спільноту під назвою Україна? Як звести мости поміж нами, а стіни зробити основою для спільного дому? Водночас сучасна криза стала тлом для оприявлення задавнених, неосмислених проблем, наслідком чого, приміром, став міжнародний рух Black Lives Matter чи протести в Білорусі.

Листи з-за ґрат. Письменницький правозахисний марафон

 

Дата: 20 вересня

Час: 11:00 – 12:30

Місце: Софійська площа, Київ. 

Партнери: “Центр громадянських свобод”, Радіо Свобода

Учасники: Андрій Курков, Гаська Шиян, Олена Стяжкіна, Ольга Герасим’юк, Віталій Портников, Римма Зюбіна, Емінє Джеппар, Ігор Козловський, Роман Вінтонів

Де дивитися: на сайті bookforum.ua,  Facebook-сторінках Радіо Свобода, BookForum, PEN Ukraine та Центру громадянських свобод

Уже втретє у межах BookForum Український ПЕН організовує правозахисний письменницький марафон на підтримку українських заручників Кремля. В окупованому Криму та Росії за ґратами з політичних мотивів, за даними кампанії #PrisonersVoice, утримують 101 громадянина України. Щонайменше 234 українці перебувають у полоні на окупованих територіях Донецької та Луганської областей.

Цьогоріч учасники марафону – відомі українські письменники і журналісти – читатимуть листи до рідних, виступи у суді та фрагменти щоденників українців, які через свої переконання опинилися в тюрмах і підвалах на окупованих територіях України.

“У попередні роки акція відбувалася на львівських площах, цьогоріч у зв’язку з карантином ми перенесли подію до Києва, але завдяки прямій трансляції до неї зможе долучитися кожен охочий, – зазначає виконавча директорка Українського ПЕН Тетяна Терен. – Два роки тому серед тих, кому ми присвятили цей марафон, був письменник і режисер Олег Сенцов, минулого року – письменник і журналіст Станіслав Асєєв. Обидва вони вже повернулися на волю. Я дуже сподіваюся, що наступного року до марафону приєднаються й інші українські заручники Кремля, які нині перебувають в ув’язненні у Криму, Росії і на Донбасі. Завдання кожного з нас – використовувати кожну нагоду, щоби нагадувати про них світу, бути їхнім голосом”.

“Уже сьомий рік ми живемо в новій реальності, в якій є війна, окуповані  Росією території та незаконно ув’язнені люди. Ми не маємо звикати до цієї ситуації та
ставилися до неї як “до норми”. Це має нас обурювати та спонукати боротися. Для цього потрібно вміти бачити за цифрами реальних людей. Тому на письменницькому марафоні звучатимуть їхні листи”, – додає голова правління Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.

Book Forum цьогоріч відбуватиметься з 16 по 20 вересня.