Суд заборонив розповсюдження книги “Справа Василя Стуса” без дозволу Медведчука

Опубліковано: 19.10.2020,  Переглядів: 429

19 жовтня Дарницький районний суд ухвалив рішення, яким частково задовольнив позов ексадвоката Василя Стуса та народного депутата від “ОПЗЖ” Віктора Медведчука проти журналіста Вахтанга Кіпіані про заборону видання та розповсюдження тиражу книги “Справа Василя Стуса”.

Зобов’язати Кіпіані і видавництво Vivat видалити з книжки із розділів “Кримінальна справа №5. Книга життя і смерті Василя Стуса” та “Чи вбивав адвокат Медведчук поета Василя Стуса” інформацію про особу Медведчука. Заборонити Кіпіані і видавництву Vivat розповсюджувати надрукований тираж книги “Справа Василя Стуса” і подальше його тиражування до усунення порушення особистого немайнового права Медведчука“, – оголосила суддя Марина Заставенко.

Суд заборонив Кіпіані і видавництву Vivat використовувати і поширювати в ЗМІ інформацію, яка міститься в згаданих двох розділах і «надає можливість ідентифікувати Віктора Медведчука як персонажа, дійової особи без його згоди», повідомляє Радіо Свобода.

До того ж з автора книги та видавництва стягнули судовий збір в розмірі по 768,40 грн на користь Медведчука.

Рішення суду не набрало законної сили, адже протягом 30 днів є можливість оскаржити ухвалу в Київському апеляційному суді.

Цей суд – прямий і очевидний доказ того, що справа, за яку боровся Стус –незавершена. Ми були готові до такого рішення, адже було б наївно сподіватись, що в боротьбі з таким суперником, ми переможемо одразу. Натомість, ми не розраховували, що ми настільки недалеко пішли від тих часів, коли відбувався сам суд над Василем Стусом. У нас була надія на те, що часи змінились”, – прокоментувала директорка видавництва Vivat Юлія Орлова на своїй сторінці у Facebook.

Пані Орлова додала, що збирається подати апеляцію на рішення Дарницького райсуду як тільки отримає повний текст рішення суду.

Між тим, весь надрукований тираж книги “Справа Василя Стуса” розкупили “за лічені хвилини” після судового рішення. Про це повідомили на сторінці видавництва.

Відтак видавництво Vivat прийняло рішення додрукувати новий наклад книги, доки рішення суду не набрало чинності та оголосило передплату на своєму сайті. Також книгу “Справа Василя Стуса” можна замовити безпосередньо в автора Вахтанга Кіпіані.

Нагадаємо, Виконавча Рада Українського ПЕН висловлювало свою позицію щодо позову Віктора Медведчука проти видавців та пана Кіпіані.

Український ПЕН вважає абсурдною заборону видання та розповсюдження книги “Справа Василя Стуса” обсягом 688 сторінок, навіть якщо судом буде встановлено, що у дев’яти фразах із неї мало місце розповсюдження недостовірної інформації, яка ображає честь і гідність позивача. 

Ми впевнені, що така заборона є непропорційним обмеженням свободи інформації та свободи слова. Українці мають безсумнівне право на доступ до архівних документів про розгляд кримінальної справи, яка призвела до загибелі національного генія”, – йшлося у заяві.