Дискусійний ПЕН-клуб презентували на Форумі видавців у Львові (фото)

Опубліковано: 23.09.2018,  Переглядів: 245

22 вересня в рамках Форуму видавців у Львові Український ПЕН презентував Дискусійний ПЕН-клуб. Про те, чому такою важливою є культура дискусії і чому вона не виробилася в Україні за роки незалежності, говорили філософ і письменник Володимир Єрмоленко, письменник Тарас Прохасько, журналістка Тетяна Терен та продюсерка радіо «Культура» Ірина Славінська.

На думку Тараса Прохаська, в Україні не сформувалася практика дискусії з кількох причин: через зменшення ролі центральних медіа, зникнення авторитетів і брак взаємодії поміж різними соціальними класами. «Суспільство творять тисячі груп, які дуже часто не перетинаються, – зазначив письменник. – І електронне спілкування теж не сприяє такій розмові».

Водночас Прохасько наголосив, що наслідки такої непроробленої для демократичного суспільства «домашньої роботи» значно глибші. «Йдеться про брак розуміння того, що називають суспільним договором, – переконаний письменник. – Одне з найголовніших завдань дискусії полягає в тому, щоб виробити правила цього договору, правила співіснування одне з одним. Ці правила потрібні для того, щоб, з одного боку, не шкодити собі, а з іншого – щоб розуміти, що таких самих, як я, є мільйони».

Філософ і письменник Володимир Єрмоленко погодився, що ми живемо в час, коли дискусія занепадає. «Вона занепадає до певної міри останні кілька століть, – вважає Єрмоленко. – Класичні дискусії – це салони епохи Просвітництва. Але є і позитивний момент – за останні два століття дискусія втратила елементи елітарності – до неї долучається все більше людей. Це наслідок демократизації і соцмережування».

При цьому Володимир підкреслив, що насправді в Україні вже є багато майданчиків, на яких люди говорять і дискутують. «Проблема трішки в іншому – в тому, що ці дискусії дуже локальні, – додав Єрмоленко. – Лише кілька українських телеканалів мають подібні проекти. Тож важливо їх виводити на більш масовий рівень».

Повний відеозапис дискусії

Фото Олександра Хоменка