До Дня ув’язненого письменника у Києві вчетверте відбулась акція “Порожні стільці” (ФОТО)

Опубліковано: 15.11.2021,  Переглядів: 67

15 листопада на Софійській площі в Києві відбулася щорічна правозахисна акція “Порожні стільці” на підтримку українських політв’язнів у Росії й Криму, а також полонених на окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Організатори події – Український ПЕН та Центр громадянських свобод.

За ініціативою Міжнародного ПЕН з кінця 1980-х років 15 листопада світ відзначає День ув’язненого письменника, або День порожніх стільців (Empty Chair Day). Порожні стільці на правозахисних акціях цього дня стали символом авторів, які не можуть бути з нами через ув’язнення, переслідування, зникнення чи вбивство.

Андрій Курков зачитує лист ув’язненій в Донецьку лікарці Наталі Гусейновій: “Україна Вас не забула, ми чекаємо Вашого звільнення”

Мета заходу – нагадати українцям і світовій спільноті про справи наших громадян, незаконно ув’язнених у Росії та Криму за політичними мотивами, а також закликати представників влади використовувати кожну нагоду для їхнього звільнення.

Христина Соловій зачитує лист ув’язненому в Криму журналісту Владиславу Єсипенку: “Я пишу Вам листа, щоб разом з багатьма іншими людьми привернути увагу до політичних в’язнів, незаконно затриманих російським режимом”

Цьогоріч у рамках глобальної кампанії #PrisonersVoice відомі письменники, журналісти, актори та музиканти написали листи заручникам Кремля і зачитали їх під час акції на Софійській площі. В подальшому листи зі словами підтримки будуть передані політв’язням.

Наталя Сумська зачитує лист ув’язненому заступнику голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріману Джелялу: “Ми віримо в те, що якийсь здоровий глузд налетить на голови тих, від кого залежить доля наших героїв”

Загалом це вже четверта акція українського ПЕН і Центру громадянських свобод до Дня ув’язненого письменника. Цьогоріч участь в акції взяли письменник, президент Українського ПЕН Андрій Курков, акторка і телеведуча Наталя Сумська, акторка Римма Зюбіна, співачка Христина Соловій, журналістка, продюсерка Радіо Культура Ірина Славінська, письменниця і кінорежисерка Ірина Цілик, журналіст, колишній політв’язень Микола Семена, журналіст Осман Пашаєв. Ведучими акції були виконавча директорка ПЕН Україна Тетяна Терен та голова правління Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.

Ірина Цілик зачитує лист ув’язненому громадянському журналісту з Криму Сейрану Салієву: “Впродовж останніх років я безліч разів відчувала власне безсилля. Але водночас як режисерка і письменниця я розуміла також, що слова мають певну міць. Вони будують містки між людьми, оприсутнюють часом важливі смисли, дають надію”.

Символічна інсталяція з порожніх стільців з іменами політв’язнів на площі є нагадуванням про тих, кого незаконно позбавлено волі на окупованих територіях України через переконання чи професійну діяльність. За інформацією Центру громадянських свобод, станом на сьогодні щонайменше 300 українців перебувають у полоні в ОРДЛО. У тюрмах Російської Федерації та Криму утримують близько 127 громадян України за політичними мотивами, з них – 89 кримських татар.

Олександра Матвійчук: “Дуже важливо за цими цифрами бачити реальних людей. Саме тому за кожної нагоди, на всіх українських і закордонних подіях, ми розповідаємо їхні історії. Бо за багатьма із цих історій відкриваються дивовижні характери та особистості, які здатні на самопожертву та допомогу іншим”.

Серед ув’язнених в окупованому Криму – колишній журналіст, перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял, журналісти Владислав Єсипенко та Олексій Бессарабов, а також громадянські журналісти Сервер Мустафаєв, Асан Ахтемов, Тимур Ібрагімов, Марлен Асанов, Сейран Салієв, Ремзі Бекіров, Руслан Сулейманов, Осман Аріфмеметов, Рустем Шейхалієв та Амет Сулейманов.

Тетяна Терен: “Громадянська журналістика – це унікальний феномен, який виник у Криму після окупації півострова Росією. Коли після 2014 року всі незалежні медіа в Криму або були закриті, або були змушені переїхати на материк, саме ці люди, громадські активісти, взяли в руки свої телефони і почали фіксувати те, що відбувалося на півострові. По суті, вони стали єдиним джерелом правди в Криму, за що їх позбавили волі і назвали терористами”.

Аналогічна акція відбудеться 15 листопада в Нью-Йорку за участі колишнього політв’язня Кремля Станіслава Асєєва.

Відеозапис акції “Порожні стільці” у Києві можна подивитися на фейсбук-сторінці ПЕН.

Фото: Олександр Хоменко