Білоруський ПЕН-центр вимагає припинити переслідування художника Алєся Пушкіна

Опубліковано: 10.06.2019,  Переглядів: 212

6 червня 2019 року відомий білоруський художник-перформер Алєсь Пушкін був затриманий з використанням фізичної сили працівниками міліції в місті Крупки.

У цей день Алєсь Пушкін вийшов до магазину мережі “Євроопт” в центрі Крупок із плакатами “Stop russian agression on Europe” ( “Зупиніть російську агресію в Європі”), “Russia – war!” (“Росія – війна!”) і портретом Путіна, а також плакатом “Білорусь в NATO”. При затриманні художника його твори-плакати були конфісковані міліцією. Місце перформансу було обрано не випадково – 8 травня в цьому ж магазині стався конфлікт Алєся Пушкіна з охоронцями, які агресивно відреагували на білоруську мову і спробували вигнати художника з торгового залу.

7 червня Алєсь Пушкін був відпущений додому із зобов’язанням з’явитися на судове слухання, яке відбудеться сьогодні, 10 червня, в суді Крупського району. Пушкіна звинувачують за частиною 1 статті 23.34 (порушення порядку організації або проведення масових заходів). Йому загрожує попередження або штраф, або ж адміністративний арешт.

Білоруський ПЕН-центр розцінює чергове затримання Алєся Пушкіна як напад на свободу висловлювання в Білорусі і вимагає невідкладно звільнити художника.

У заяві Білоруського ПЕН щодо інциденту йдеться:

“Алесь Пушкін – художник, який уже 30 років виступає за захист білоруської мови і проводить акції за свободу висловлювання в Білорусі.

25 березня 1989 року Алєсь Пушкін провів перший перформанс на захист білоруської мови разом з іншими студентами Театрально-художнього інституту. Алєся Пушкіна засудили на два роки позбавлення волі умовно.

В 1999 році Алєсь Пушкін був засуджений на два роки позбавлення волі умовно за акцію-перформанс “Подяка президенту”. 21 липня 1999 року, коли закінчився термін президентства Олександра Лукашенка, Пушкін прикотив до резиденції президента тачку гною, забарвлену в червоний колір, в якій лежали білоруські рублі та портрет Лукашенка.

10 грудня 2000 року в Міжнародний день прав людини Алєсь Пушкін спільно з Правозахисним центром “Весна” влаштував виставку непідцензурного мистецтва “Недозволено цензурою”.

У 2012 році під час 10-добового ув’язнення в Сморгоні він створив серію малюнків “Художник за ґратами”.
До Алєся Пушкіна не раз був застосований адміністративний арешт за мистецькі акції, кілька разів під час затримання співробітники міліції били художника”.