Карпа Ірена

Українська письменниця, журналістка, лідерка альтернативного гурту QARPA ( ex Фактично Самі).

Народилася 8 грудня 1980 року в м. Черкаси, у 1984 переїхала з батьками в м. Яремча Івано-Франківської області. В 1998 році вступає до Київського Національного лінгвістичного університету на факультет французької мови, здобуває ступінь магістра. Відправляється жити до Індонезії, в м. Джокджакарта, де спрівпрацює з міжнародними неурядовими організаціями, що займаються правами людини (зокрема правами жінок). Читає вільні лекції в місцевому університеті.

В 2004 році повертається до Київ. З 2005 по 2013 рік співпрацює в якості авторки та ведучої з чисельними телеканалами. ICTV, Інтер (“Перша Експедиція, книжкова рубрика”, Новий, MTV. Напрямок: культурно-соціальний.

Разом з гуртом “Фактично Самі” виступає на сцені Майдану 2004-го року, організовує соціально активну молодь довкола своєї веб-сторінки

Бере активну участь у політичних протестах: проти закону про мови, про захист суспільної моралі тощо.

Бере участь у ряді міжнародних конференцій, книжкових форумів та літературних стипендій.

Як музикант, письменниця, політична активістка бере активну участь в подіях Революції Гідності. Співпрацює з рядом іноземних ЗМІ для максимально обєктивного висвітлення подій Майдану.

З початком окупації Донбасу Ірена пише сценарій, консультує художників та озвучує мінімалістичний анімаційний фільм «Ватник». 12 сатиричних епізодів викликають гостру полеміку і набирають сотні тисяч переглядів в Інтернеті.

У 2014 році урядом само-проголошеної республіки ЛНР була занесена до розстрільних списків за гостру карикатуру т.зв. міністерки культури ЛНР.

З початком війни Карпа активно волонтерить: допомагає армії матеріально (продає власне авто, купує військове устаткування) і з виступами для солдатів та активних громадських осередків на звільнених територіях.

З грудня 2015 року Карпа працює в посольстві України у Франціі на посаді першого секретаря з питань культури. Серед її доробку в галузі культурної дипломатії : мультидисциплінарний фестиваль «Week-end à l’Est» з запрошеним містом Київ, участь України в книжковому салоні Salon du Livre, міжнародному бієнале молодої фотографії Circulation, міжнародному фестивалі анімаційнх фільмів та креативних технологій Mifa Market, виставці “A l’Est, la Guerre sans fin?” в Музеї Армії (Invalides) в Парижі, сприяння українським дизайнерам у Paris fashion week, Paris Design Week, Maison et Objets, сприяння перекладам українських авторів французькою мовою тощо.

Бере участь в акціях на підтримку О.Сенцова, зокрема, під час Книжкового Салону 2018-го року вручає Президенту Макрону книгу перекладів оповідань Олега французькою.

На даний момент Карпа здала в друк новий роман, працює над сценарієм-байопіком про С. Яблонську.

Бібліографія:

Знес Паленого (2000)

50 хвилин трави (2004)

Фройд би плакав (2004)

Перламутрове Порно (Супермаркет самотності) (2005)

Bitches Get Everything (2007)

Добло і зло (2008)

Цукерки, фрукти і ковбаси (2010) (у складі збірки «Декамерон. 10 українських прозаїків останніх десяти років»)

Піца «Гімалаї» (2011)

З Роси, з Води і з Калабані (2012)

Baby Travel. Подорожі з дітьми, або Як не стати куркою (2014)

Есеї в компіляції “Письменниця, співачка, мандрівниця” (2014)

Волонтери. Мобілізація добра (2015) (укладач збірки і автор окремих творів)

День Усіх Білок (2017)

Louys et ses Monstres (2018)

Пузяка (2019) у складі збірки “При надії”

Фото: Олександр Ткачук.