Міжнародний ПЕН закликав Індію захищати свободу слова. Завершився 84-й Міжнародний ПЕН-Конгрес

Останнім часом ситуація зі свободою слова в Індії суттєво погіршилася: письменники, журналісти та користувачі соціальних мереж усе частіше опиняються під тиском, заявив Міжнародний ПЕН. 29 вересня в місті Пуна завершився 84-й Міжнародний ПЕН-Конгрес, який об’єднав письменників з понад 80 країн світу.

Щороку Міжнародний ПЕН готує звіт про свободу слова в країні, де відбувається Міжнародний ПЕН-Конгрес.

Звіт Індія: Переслідуючи правду в умовах нетерпимості” демонструє, як дисиденти – журналісти, письменники, вчені й студенти – стикаються із залякуваннями, обвинуваченнями, переслідуваннями, образами в інтернеті та фізичним насильством.

Саліл Тріпатхі з Комітету ув’язнених письменників зазначила: «Закони, що пригнічують мову; середовище, вороже до різноманіття думок; і заохочені критики в інтернеті та реальному світі затінили свободу слова в Індії. Журналістів і письменників засуджують, залякують, їм погрожують, а іноді навіть убивають. Немає достатньо політичної волі для внесення змін до законів, які забороняють вільне вираження поглядів або створення нових, які б захищали письменників. Як підкреслено у нашому звіті, існують відважні жінки та чоловіки, які реалізовують своє право жити власним життям, як того прагнув Рабіндранат Таґор. Він хотів, аби індійці жили у своїй країні з високо піднятою головою і щоб їхній розум не атакував страх. Саме такою країною – раєм свободи – Індія може прокинутися, святкуючи 150-річний ювілей Махатми Ґанді».

«Таґор також зазначав, що він прагнув такого світанку, коли світ не буде розбитий на фрагменти вузькими стінами національних держав – усе зростаючий мажоритарний націоналізм робить саме так, таким чином відвертаючи Індію від її справжнього шляху», – додала Тріпатхі.

Зібравши голоси письменників, журналістів, юристів та науковців, звіт висвітлює різноманітні способи змусити замовкнути виразників критики і дисидентських ідей – починаючи від використання нечітких законів, спрямованих онлайн- та офлайн-атак, системного придушення академічних досліджень та свободи та подальшої маргіналізації і ворожого ставлення до жіночих голосів.  

Президентка міжнародного ПЕН-клубу Дженніфер Клемент зауважила: «Це надзвичайно велика честь для нас бути тут разом з усіма нашими членами з різних країн, зустріти безліч чудових індійських письменників та вшанувати життя і спадщину Мохандаса Ґанді та його дружини Кастурби. Звісно, наша зустріч має на меті сприяти миру та звеличувати силу літератури, проте так само важливим є завдання захищати свободу слова і не забувати тих, хто платить високу ціну за здійснення цього базового права. Сьогодні ми вшановуємо Ґаурі Ланкеш, яку застрелили за її домом рік тому. Навіть незважаючи на значний прогрес у слідстві, ми все ще чекаємо справедливості. Якщо цикл безкарності не буде порушено, то ті, хто використовує насильство для примусу мовчати, будуть заохочені це робити надалі».

Міжнародний ПЕН закликав владу Індії захистити своїх письменників, журналістів та всіх інших, хто відстоює  своє право на свободу слова і вираження поглядів, а також привести своє законодавство у відповідність до своїх зобов’язань і міжнародного права.

Завершуючи 84-й Конгрес ПЕНу, директор конгресу Ґанеш Деві відзначив: «Перший Конгрес ПЕну в Індії з часу створення нашої організації 97 років тому, який зібрав письменників з 87 країн світу та представників кількох сотень мов, – це феноменальний досвід. Надзвичайно наповненими були діалоги письменників з питань правди, свободи та різноманіття. Окрім цього, в рамках Конгресу було представлено проект перекладів 100 індійських книг світовими мовами і навпаки. Конгрес ПЕНу – приголомшливий початок святкування 150-річчя Ґанді та Кастурби».

Найвадливіші події 84-го Міжнародного ПЕН-Конгресу:

• президент міжнародного ПЕНу Дженніфер Клемент та виконавчий директор Карлос Торнер приєдналися до місцевих святкувань на честь бога Ганеші в художній галереї Балґандхарва Ранґмандір (Balgandharva Rangmandir), а також відвідали виставку про індійське письмо та ремесло.

• Події, присвячені Мохандасу та Кастурбі Ґанді та підтримці всіх світових мов.  

• Міжнародний ПЕН та неурядова феміністична організація “Vida: Жінки в літературному мистецтва” (VIDA: Women in Literary Arts) оголосили про спільний проект, у рамках якого знаціональні ПЕН-центри здійснюватимуть моніторинг ґендерної нерівності в літературі. Статистика VIDA  підкреслює диспропорції в публікаціях залежно від жанру та за кількістю рецензій.

• Десятки делегатів ПЕНу відвідали палац Ага Хан в Пуні (Aga Khan Palace in Pune), аби взяти участь у покладанні квітів та помолитися на честь пам’яті Кастурби та Мохандаса Ґанді.

• Делегати ПЕНу посадили 180 дерев на Cавітрібай Пхуле біля університету Пуни (Savitribau Phule Pune University), що стануть частиною Глобального парку мов, створеного, аби вшанувати тисячі світових мов.

• Делегати Міжнародного ПЕН-Конгресу приєдналися до місцевих студентів і взяли участь у трикілометровій подорожі на громадських варі, яка тривала понад три години і яка мала на метіз вшанувати всі світові мови.

• Члени ради міжнародного ПЕНу Ма Тхіда та Бурхан Сонмез виступили з промовами про свій досвід у в’язниці в Балґандхарва-Ранґмандір у місті Пуна. Віце-президент міжнародного ПЕНу Юджин Шульгін описав свої численні візити до письменників, які перебувають у в’язницях.

• Делегати Конгресу мали змогу переглянути документальний фільм «Процес: державний апарат Росії проти Олега Сенцова” російського режисера Аскольда Курова. 

• Делегати Конгресу обрали трьох віце-президентів ПЕНу:

1. Нґуґі Ва Тхіонгйо, номінований ПЕН-центрами Каталонії, Уганди і Малі,

2. Перумал Муруґан, номінований ПЕН-центрами Каталонії, Південної Індії й Делі (Індія),

3. Найантара Сахґал, номінований ПЕН-центрами Південної Індії, Делі, Сан-Мігеля (Мексика).

• Під час Міжнародного ПЕН-Конгресу в Пуні делегати проголосували за створення трьох нових ПЕН-центрів: в Іраку, у місті Перт (Австралія), у місті Москва (Росія), у Кабо-Верде та у Гвінеї-Бісау.

Джерело: PEN International