Леонід Фінберг отримав нагороду “Світло Справедливості” 2018 року

Лауреатом нагороди за моральне, духовне та етичне лідерство «Світло Справедливості» 2018 року став Леонід Фінберг – соціолог, дослідник культури, головний редактор видавництва «Дух і Літера» (з 1997 року), директор Центру досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства НаУКМА (з 2006 року).

Урочиста церемонія вручення нагороди відбулася 14 грудня у Національному музеї Тараса Шевченка в Києві. Організатором заходу став Інститут лідерства та управління Українського католицького університету. Спеціальними гостями вечора були лауреатка нагороди 2012 року Лариса Заливна та президент УКУ владика Борис Ґудзяк.

«Ми шукаємо людей, які в щоденному житті дають нам приклад жертовності заради розбудови демократичного суспільства. Що означає бути моральним лідером сьогодні і яка ціна цього – питання, на які має дати відповідь сьогоднішній захід. Очевидно одне: ці люди стають для нас ціннісними орієнтирами, вони творять острівки нової України», – каже одна із організаторок нагороди «Світло Справедливості», директорка Інститут лідерства та управління УКУ Наталя Бордун.

«Кожен час має свої потреби. Є люди, які відзначаються через якийсь момент, а є люди, які працюють цілеспрямовано та наполегливо. Цьогорічний лауреат Леонід Фінберг – людина систематичної і системної праці, яка воліє залишатися в тіні», – каже владика Борис Ґудзяк. – На мою думку, Леонід Фінберг своєю мережевістю завжди творить стосунки, показує, як консолідувати суспільство і як піднімати теми, які суспільство не бачить. З 90-х років Фінберг організовує багато ініціатив, що закликають до українсько-єврейського примирення. Також він є одним із засновників видавництва «Дух і Літера», що видає надзвичайно важливі праці, котрі вносять в українську культуру те, що було заборонено. У цьому контексті важливу роль посідає література про єврейську спадщину.

В особливий спосіб капітула хоче відзначити Леоніда Фінберга і показати суспільству його поставу під час Майдану. Сучасна війна є війною куль, але не тільки. Вона є війною інформацій. Коли нова політична нація українців показала, що вона досягає нової зрілості, відбулась спроба придушити цей рух, кинувши на нього тінь антисемітизму. У той час Фінберг разом із іншими патріотами-євреями провадив систематичну акцію, пояснюючи світу і розказуючи, що євреї також є на Майдані і теж вболівають за Україну. Така витривалість стояння на фронті є прикладом великої мужності».

Леонід Фінберг звернувся до гостей з інавгураційною промовою.
«Ми не помітили, як змінилися, бо порівнюємо своє життя із тим, що є в інших країнах, тоді як треба порівнювати нас теперішніх із нами вчорашніми», – зауважив Леонід Фінберг. – Відроджується український кінематограф, який стає відомим у світі, українські театри, відкриваються важливі культурні заклади. Фантастичні зміни відбуваються і на книжковому ринку України. У нас з’явилася справжня філософська бібліотека, яка складається з таких представників, як Андрій Баумейстер, Олег Хома… Народилася й історична бібліотека, яка розбиває міфи радянської історіографії, розвивається юдаїка. Відбувається чітке домінування української гуманітаристики та української літератури – і покупці все частіше купують українські переклади. Окрема перемога – це українська дитяча література, де окремі твори друкують сотнями тисяч примірників.

Ще одні позитивні зміни – це те, що студенти отримують унікальні можливості стажування в іноземних університетах. Думаю, вони уявити не можуть, що їх батьки навіть не мали шансу виїхати за кордон. Вражаючих зрушень – багато, і вони дають силу долати труднощі, які ніхто, окрім нас, не вирішить. Клуб особистої відповідальності є вирішальним у розв’язанні проблем України. Потрібно створювати потужні інтелектуальні центри, які диктуватимуть владі рухатись і приймати правильні рішення. Ключові ролі у цьому мають належати вже новому поколінню».

Довідково
Нагорода «Світло Справедливості» заснована 2010 року канадійкою українського походження Анастасією Шкільник та єпископом УГКЦ, президентом УКУ Борисом Ґудзяком на честь батька Анастасії д-ра Михайла Шкільника – юриста, громадського і політичного діяча часів визвольного руху в Україні 1917-1920 років. Ця відзнака покликана привернути увагу до ціннісного лідерства, до важливості моральних принципів у проводі, до популяризації прикладів такого лідерства в українському суспільстві.

Від часу заснування нагородою відзначені п’ятеро осіб: журналістка й розслідувачка корупційних схем Наталя Седлецька (2017), колишня українська військова Надія Савченко (2015), правозахисниця з Луганська Лариса Заливна (2012), лідер кримськотатарського національного руху Мустафа Джемілєв (2011), публіцист Євген Сверстюк (2010).

Джерело: Український католицький університет