Заява Українського центру Міжнародного ПЕН-клубу з приводу знищення меморіальної таблиці Юрію Шевельову

Знищення у Харкові меморіальної таблиці Юрія Шевельова виявило глибинну хворобу українського суспільства.

Справедливо буде охарактеризувати цю ганебну акцію як антиукраїнську: на жаль, лише в нашій державі можливий такий патологічний феномен, як відверта зневага правлячої еліти до народу, коштом якого вона благоденствує, до його культури та прав тих громадян, які по-іншому бачать минуле та мають інші вартості.

Згадана акція виявляє також глибинний антидемократизм не лише безпосередніх її замовників, тобто харківської обласної та міської влади, а й керівництва нашої держави, яке надає цій владі необхідне політичне прикриття. Ігнорувати думку інтелектуалів Харкова та усієї України в такий брутальний та цинічний спосіб може тільки влада, яка глибоко зневажає це суспільство.

Нарешті, увесь цей шабаш харківських українофобів виявляє їхнє глибоке безкультур’я. Він викликає з непам’яті демонів минулого, які руйнували безцінні культурні пам’ятки, обставляючи цей вандалізм «рішеннями законної влади». Неймовірно, що ці демони можуть так вільно сіяти зло в нинішній Україні.

Ніхто не вилікує українське суспільство, крім нас самих. Всі члени Українського центру Міжнародного ПЕН-клубувимагають негайного розслідування інциденту, покарання винних, відшкодування втрат ініціаторам встановлення меморіальної дошки, майнові права яких були брутально порушені невідомими крадіями мистецького артефакту при цілковитій бездіяльності правоохоронців. Ми також вимагаємо усунення з посади голови Харківської обласної державної адміністрації Михайла Добкіна, під політичним патронатом якого відбувся явний злочин. Межу допустимого в цивілізованій державі ними перейдено – має наступити час відповідальності перед народом України.

Ми звертаємось до всіх наукових, громадських і політичних інституцій не мовчати у цей вирішальний момент і спрямувати до керівництва держави свій протест. Йдеться навіть не про честь і добре ім’я славного сина України – Юрія Шевельова. Йдеться вже про честь і добре ім’я всієї України.

Президент Українського ПЕН-центру 

Мирослав Маринович