Український ПЕН закликає Генеральну прокуратуру припинити тиск на журналістів

444
You can read this article in English

Генеральному прокурору України
Луценку Ю.В.

Спроби тиску на головну редакторку розслідувальної програми "Схеми: корупція в деталях" Наталку Седлецьку та журналістку видання "Новое время" Крістіну Бердинських можуть стати іспитом для нинішньої української влади на дотримання принципів Майдану.

Саме медіа разом із незалежними громадськими організаціями є тими незамінними інститутами, які уможливлюють збереження і розвиток демократії в Україні. Поява нових ЗМІ в Україні після Майдану, а також становлення незаанґажованої розслідувальної журналістики свідчать про позитивні зміни в українському інформаційному полі.

Поза тим справи Наталки Седлецької та Крістіни Бердинських стали загрозливим сигналом не лише для нашої держави, а й для всього світу, підставивши під сумнів беззаперечну цінність свободи слова в нинішній Україні.

Нагадаємо, що Седлецька проходить свідком у справі про можливе розголошення державної таємниці і даних досудового розслідування директором Національного антикорупційного бюро Артемом Ситником.

27 серпня 2018 року Печерський районний суд Києва на вимогу Генеральної прокуратури дав їй дозвіл отримати від провайдера інформацію з телефону головної редакторки "Схем".

5 вересня 2018 року подібну ухвалу суд прийняв і щодо доступу до інформації в телефоні журналістки "Нового времени" Крістіни Бердинських.

18 вересня 2018 року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення застосувати "Правило 39" свого Регламенту – про невідкладні тимчасові забезпечувальні заходи щодо справи журналістки Седлецької – та вказав уряду України, що він має "забезпечити утримання органів влади від доступу до будь-яких даних, наведених в ухвалі слідчого судді Печерського суду від 27 серпня 2018 року".

Ми приєднуємося до українських медіа, які виступають проти перешкоджання їхній професійній діяльності й відстоюють загальноприйняте для всіх цивілізованих країн право журналістів не розголошувати джерела своєї інформації, й вимагаємо від Генерального прокурора України відреагувати на рішення ЄСПЛ та відповісти на питання:

1) Чи отримала Генеральна прокуратура України від Міністерства юстиції України вищевказане рішення ЄСПЛ від 18 вересня 2018 року №42634/18?

2) Які заходи вжиті Генеральною прокуратурою України на виконання вимог цього рішення ЄСПЛ? Які заходи ще плануються бути вжитими?

3) Чи були вже отримані слідчим чи прокурором відомості від ПРАТ “Київстар”, на виконання ухвал слідчого судді Печерського районного суду від 27.08.2018 року щодо номерів Седлецької та Бердинських? Які саме відомості були отримані, в якому обсязі? Коли (дата)? Чи ПРАТ “Київстар” надавав відомості спершу у повному обсязі відповідно до ухвали Печерського суду, а згодом в більш обмеженому, відповідно до листа слідчого мобільному оператору від 4 вересня?

4) Чи буде використовувати Генпрокуратура ухвалу, винесену апеляційним судом Києва від 18.09.2018, якою було обмежено обсяг, але все одно погоджено доступ до даних телефону журналістки Седлецької? Адже це рішення за своєю суттю теж суперечить рішенню ЄСПЛ?

5) У випадку вже отримання слідчим чи прокурором у кримінальному провадженні № 42017000000003904 від 16.11.2017 року відомостей від ПРАТ “Київстар” з телефонів журналістки Наталки Седлецької та Крістіни Бердінских, які плануються вжити заходи з цими відомостями на забезпечення вимоги ЄСПЛ? Чи планується їх знищити у встановленому законом порядку

6) Чи було доручено Генеральній інспекції провести службове розслідування стосовно дій слідчого Іжука Р.Б. та прокурора Зимогляда В. задля подальшого направлення дисциплінарної скарги стосовно вказаних прокурорів до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів? Якщо так, то коли і який результат такого службового розслідування (просимо надати копію документа про його призначення та результати)?

Український осередок Міжнародного ПЕН-клубу закликає Генерального прокурора України публічно відповісти на поставлені українською медіаспільнотою запитання, припинити будь-які спроби тиску й обмеження прав журналістів в Україні й беззаперечно виконати рішення Європейського суду з прав людини.

Український осередок Міжнародного ПЕН-клубу

20 вересня 2018 року

Читати англійською мовою

Звернення підписали:

Поки нікого
20 вересня 2018
444
Підтримайте нашу роботу

Нам потрібна ваша допомога, аби створювати проєкти та матеріали, покликані відстоювати свободу слова, популяризувати українську культуру і цінності незалежної журналістики.

Ваш внесок – це підтримка дискусій, премій, фестивалів, поїздок авторів у регіони та книжкових видань ПЕН.

Підтримати ПЕН

Радимо переглянути: