Премія імені Георгія Ґонґадзе

Премія була заснована Українським ПЕН у партнерстві з Асоціацією випускників Києво-Могилянської Бізнес-Школи та виданням “Українська правда”.

Для кого створена Премія?

Георгій Ґонґадзе був людиною, яка відмовлялася визнавати поразку, ніколи не здавалася і не сходила зі свого шляху. Рішення Георгія заснувати 2000 року онлайн-видання “Українська правда” на той час було революційним, а водночас інноваційним кроком, який вплинув на становлення незалежної журналістики в Україні.

Премія імені Георгія Ґонґадзе покликана підтримати тих журналістів, які не бояться викликів, здатні знаходити інноваційні способи донесення інформації, сприяють впровадженню ліберальних реформ в Україні, відкривають нові можливості для цілого медіасередовища, спроможні створювати сталість у тому, що роблять, лишаються вірні професійним принципам і цінностям.

Критерії для висунення претендентів

– відданість принципам та цінностям незалежної журналістики,
– професійність і компетентність,
– інноваційність,
– суттєвий внесок у розвиток окремого жанру чи медіасередовища в цілому,
– створення матеріалів, що призвели до вирішення або розуміння певних проблем у суспільстві та змін у країні.

* Претендувати на Премію можуть лише журналісти, які працюють в Україні і які протягом останніх 5 років лишалися в професії.

Умови

Премія імені Георгія Ґонґадзе присуджується раз на рік 21 травня – у день народження Георгія Ґонґадзе. Лауреату вручаються статуетка, грамота та винагорода в розмірі 3 000 $.

Капітула Премії

Капітула Премії імені Георгія Ґонґадзе складається із 9 осіб. Незалежно від року до складу журі входять член сім’ї Георгія Ґонґадзе, президент Українського ПЕН, представники видання “Українська правда” та Асоціації випускників Києво-Могилянської Бізнес-Школи, а також лауреат Премії минулого року. 5 представників Капітули відповідають за запрошення 4 додаткових членів, які обираються з-поміж українських медіаекспертів, медіаменеджерів, моральних авторитетів та провідних інтелектуалів. Запрошені члени Капітули можуть перебувати в її складі не більше 3 років.

До складу Капітули Премії 2019 року входять: дружина Георгія, журналістка, головна редакторка і керівниця Української служби “Голосу Америки” Мирослава Ґонґадзе, президент Українського ПЕН, письменник Андрій Курков, журналістка, співзасновниця та власниця видання “Українська правда” Олена Притула,  голова Асоціації випускників Києво-Могилянської Бізнес-Школи Микола Демченко, експерт зі стратегій, керівник експертної компанії pro.mova, член Несторівської групи, член наглядової ради Суспільного мовлення Євген Глібовицький,  журналістка, перекладачка, власна кореспондентка журналу “Український тиждень” у Франції Алла Лазарева,  декан Києво-Могилянської Бізнес-Школи Олександр Саврук, журналістка, письменниця, правозахисниця Лариса Денисенко, професор історії, директор Українського наукового інституту Гарвардського університету Сергій Плохій.

Процедура визначення лауреата

Претендентів на здобуття Премії висувають члени Капітули. Визначення лауреата відбувається в три етапи. На першому етапі – протягом січня-лютого – члени Капітули пропонують кандидатури претендентів з коротким письмовим обґрунтуванням. На другому етапі – у квітні – члени Капітули голосують за короткий список номінантів. На третьому етапі голосування відбувається за 1-бальною шкалою: лауреатом стає той претендент, який набере найбільше голосів членів Капітули. Короткий список претендентів на Премію оприлюднюється не пізніше 14 травня.

*Премія може бути відкликана членами журі, а лауреат позбавлений свого статусу, якщо він здійснить вчинок, що суперечить етичним та професійним нормам журналістики.

Церемонія нагородження

Включає в себе, крім самого нагородження, слово про Георгія Ґонґадзе та лекцію про виклики, які сьогодні стоять перед свободою слова в Україні та світі.

Дизайн Премії: Twiga Ukraine