Премія ім. Василя Стуса

Український осередок Міжнародного ПЕН-Клубу вирішив взяти на себе справу продовження Премії імені Василя Стуса, заснованої 1989 року Українською асоціацією незалежної творчої інтелігенції (УАНТІ) на чолі з Євгеном Сверстюком (1928–2014), яка вручалася щороку, 14 січня, в день святого Василя. Лауреатами Премії були, зокрема, Ольга Богомолець, Марія Бурмака, Опанас Заливаха, Михайлина Коцюбинська, Василь Овсієнко, Іван Світличний, Надія Світлична, Галина Севрук, Людмила Семикіна.

Водночас, Український осередок Міжнародного ПЕН-Клубу вирішив внести у дотеперішню традицію цієї премії деякі зміни, а саме: створити журі, положення про премію та відзнаку.

Премія імені Василя Стуса присуджується щороку Українським осередком Міжнародного ПЕН-Клубу авторам (літераторам, митцям, режисерам), незалежно від місця проживання, прижиттєво, за особливий внесок в українську культуру та стійкість громадянської позиції.

За три місяці до церемонії нагородження лауреата кожен член журі зголошує одну кандидатуру з коротким (до 100 слів) письмовим обґрунтуванням. Члени журі, які не мають можливості взяти особисто участі в засіданні, голосують електронним шляхом. Щороку до складу журі також входять президент Українського ПЕН та лауреат Премії ім. В. Стуса за попередній рік.

Усі зголошені кандидатури розглядаються на засіданні журі в двох етапах. На першому етапі, рейтинговим шляхом формується короткий список кандидатів. Цей список оприлюднюється на сайті ПЕН-Клубу. На другому етапі, до 15 серпня, шляхом голосування, за результатом простої більшості голосів, визначається лауреат. Церемонія вручення відбувається щороку наприкінці серпня.

Лауреат Премії імені Василя Стуса отримує диплом лауреата та відзнаку від Українського центру Міжнародного ПЕН-Клубу.

 

Кандидатів на Премію висуває журі у складі:

Мирослав Маринович – голова журі, публіцист, член-засновник Української Гельсінкської групи;

Борис Ґудзяк – єпископ Української греко-католицької церкви, лауреат Премії ім. В. Стуса за 2018 рік;

Боґуміла Бердиховська – публіцистка, керівник департаменту стипендій Національного центру культури у Варшаві;

Оля Гнатюк – дослідниця, професор НаУКМА та Варшавського університету;

Андрій Курков – український письменник;

Юрко Прохасько – есеїст, перекладач;

Олександр Саврук – декан Києво-Могилянської Бізнес Школи;

Елеонора Соловей – літератературознавець;

Дмитро Стус – директор Музею ім. Шевченка;

Леонід Фінберг – головний редактор видавництва „Дух і Літера“, громадський діяч.

Секретар Премії імені Василя Стуса – Анастасія Негруцька.