Премія імені Василя Стуса

Український ПЕН вирішив узяти на себе справу продовження Премії імені Василя Стуса, заснованої 1989 року Українською асоціацією незалежної творчої інтелігенції (УАНТІ) на чолі з Євгеном Сверстюком (1928–2014), яка вручалася щороку 14 січня – в День святого Василя. Лауреатами Премії були, зокрема, Ольга Богомолець, Марія Бурмака, Опанас Заливаха, Михайлина Коцюбинська, Василь Овсієнко, Іван Світличний, Надія Світлична, Галина Севрук, Людмила Семикіна.

Водночас, Український ПЕН вирішив внести у дотеперішню традицію цієї премії деякі зміни, а саме: створити журі, положення про премію та відзнаку.

Премія імені Василя Стуса присуджується щороку Українським ПЕН авторам (літераторам, митцям, режисерам, музикантам, культурним менеджерам), незалежно від місця проживання, прижиттєво, за особливий внесок в українську культуру та стійкість громадянської позиції.

За три місяці до церемонії нагородження лауреата кожен член журі зголошує одну кандидатуру з коротким (до 100 слів) письмовим обґрунтуванням. Члени журі, які не мають можливості взяти особисто участі в засіданні, голосують електронним шляхом. Щороку до складу журі також входять президент Українського ПЕН та лауреат Премії імені В. Стуса за попередній рік.

Усі зголошені кандидатури розглядаються на засіданні журі в двох етапах. На першому етапі рейтинговим шляхом формується короткий список кандидатів. Цей список оприлюднюється на сайті Українського ПЕН. На другому етапі, до 15 серпня, шляхом голосування, за результатом простої більшості голосів, визначається лауреат. Церемонія вручення відбувається щороку наприкінці серпня.

Лауреат Премії імені Василя Стуса отримує диплом лауреата та відзнаку від Українського осередку Міжнародного ПЕН-Клубу.

Лауреати Премії:

2016 – Олександра Коваль
2017 – Сергій Жадан
2018 – о. Борис Ґудзяк

Журі Премії 2019 року:

Мирослав Маринович – голова журі, публіцист, член-засновник Української Гельсінської групи, почесний президент Українського ПЕН;
о. Борис Ґудзяк – єпископ Української греко-католицької церкви, лауреат Премії ім. В. Стуса за 2018 рік;
Андрій Курков – український письменник, президент Українського ПЕН;
Боґуміла Бердиховська – публіцистка, керівниця департаменту стипендій Національного центру культури у Варшаві;
Оля Гнатюк – дослідниця, професорка НаУКМА та Варшавського університету, віце-президентка Українського ПЕН;
Юрко Прохасько – есеїст, перекладач;
Олександр Саврук – декан Києво-Могилянської Бізнес Школи;
Елеонора Соловей – літератературознавиця;
Дмитро Стус – директор Музею ім. Шевченка;
Леонід Фінберг – головний редактор видавництва “Дух і Літера”, член Виконавчої ради Українського ПЕН.

Партнер Премії – Києво-Могилянська Бізнес-Школа